Sjuk guppyhona

#1 - 10 januari 2005 19:34
Min guppyhonas framfenor eller vad man ska kalla dem. (de som de viftar på hela tiden) har flivit delade liksom. Och sedan är de vidd längs de delade kanterna. De bor en guppyhane med honan. Kan de vara han som ha bitit henne i fenorna?
Jag har tillsatt lite salt, finns de något jag kan göra för honan?
#2 - 10 januari 2005 20:51
vad hände med din slöjstjärt som du skrev på akvarieguiden?

jag tycker du lämnar in din firre (slöjstjärten) till affären och sen köper några fler honor till guppyhanen. vad jag har förstått ska en hane ha ett harem av honor då han annars lätt bokstavligen talat STRESSAR IHJÄL honan. annars brukar "lite trasiga" fenor läka ihop av sig självt.

det kan vara hanen som biter på honan.
#3 - 12 januari 2005 15:18
Den mår bra enligt mig, den är iaf frisk från sin "sjukdom". men vad jag har sett jagar inte hanen honan så mycket, de brukar visa upp sig för slöjstjärten o så :)
De finns mycket gömställen med :)
Men de kan ej vara fenröta va?
de stog att de kunde komma av stress och jag köpe honan på fredagen, den verkade bli hemmastadd fort. Sedan på söndagen flyttade jag fickarna till en plast burk för jag skulle fixa med en stor växt. Skulle de kunna bero på de?











Annons