Sjuka javaormbunkar?

#1 - 15 januari 2009 11:23
Halloj! Köpte ett par java's häromdagen utan att fudnera på deras skick. Lite orutinerat kanske, men jag har nu lagt märke till att dom ser konstiga ut. Ser ut som småväxter/alger på bladet + att bladen har en del hål inte bara på javorna.

En bild:
http://www.speedyshare.com/712219249.html
(Tryck på Dude014)..

Någon som vet vad det rör sig om? :(
#2 - 15 januari 2009 14:28
Ett gammalt blad som du kan klippa bort. Ser de nya bladen ut på det viset får du nog kolla upp näringsnivåerna i karet:).
#3 - 15 januari 2009 14:50


ett gammalt blad som du kan klippa bort


+1
#4 - 15 januari 2009 14:52
Men ser man inte de ca 2mm stora "algerna" eller vetitusan vad det är..?
Det ser inte riktigt friskt ut , det sitter på andra bladväxter också.

Alger är rätt orimligt då karet är precis nystartat.. därmed är också näringsämnena rätt nollställda :).
#5 - 15 januari 2009 15:10


Det ser inte riktigt friskt ut , det sitter på andra bladväxter också.


Håller med om att vissa äldre blad ser lite slitna/medtagna ut. Trimma bort dom allteftersom plantan växer.



Alger är rätt orimligt då karet är precis nystartat


Alger kan bildas innan växten kommer ner i ditt akvarium.



därmed är också näringsämnena rätt nollställda :).


Ditt kranvatten är inte näringslöst. Algerna har fullt tillräckligt med den näring som finns i ditt kranvatten. Släng på lite fiskar ovanpå det och dom har alltid allt dom behöver.

Däremot triggas inte deras fortplantning om man inte gör en stor miljöförändring typ förändrar ljuset, övermatar, bökar i gruset etc.
#6 - 15 januari 2009 15:16
Jo, du har nog rätt :).

Tack för svaret! Här ska ansas...











Annons