Det beror lite på vilket lejonhuvud det är. Är det en med ryggfena så kallas de för oranda, om den saknar ryggfena så är det en lionhead eller ranchu.
Oranda är bland de avlade guldfiskarna en av de som växer till sig mest och har därför lite större krav på storlek på akvarium.
Lionhead/Ranchu blir mindre och simmar speciellt dåligt. De kan gå att ha i ett lite mindre akvarium, men man måste tänka på att inte ha det för strömt i akvariet.
Som kamrater i akvariet så är det nog en bra idé att enbart ha guldfiskar. Själv har jag det inte så, men rettrospektivt så skulle jag nog gjort annorluna. Mina "fredliga" otocinclus malar attackerade mina slöjstjärtar och det är möjligt att ancistrusarna jag har nu gör det med (men jag tror inte det). Jag har även några Kardinalfiskar i samma akvarie och det fungerar bra. Jag har dock läst om att guldfiskar ibland kan se kardinalfiskarna som lunch. Jag har även amano-räkor i samma akvarie, men de visar sig inte ofta p.g.a. risken för att bli uppätna.
Om du har andra fiskar i samma akvarie så finns det en god risk att de tar det mesta av maten och att dina hungriga guldfiskar blir utan. Därför tycker jag att du helst bara skall ha guldfiskar och om du måste ha något annat, köp något som inte gillar samma mat (malar m.m.).
En bra temperatur ligger på 20-25, bra filtrering och syresättning är ett måste. Ett bra pH ligger helst runt 7-7,5. För två fiskar skulle jag inte ha någonting mindre än 100l liter, men allra helst 200 liter eller mer och då kanske du kan ha 1 guldfisk per 50l ungefär. De gillar att äta växter, så det är långtifrån allt som funkar som inredning. Se till att bottenmaterialet inte är vasst, för de gillar att moppa omkring i gruset. Det bör heller inte vara av en storlek som kan fastna i munnen och täppa till så att de kvävs.
Om du har OK kranvatten för guldfisk (vilket de flesta har) och skaffar ett tillräckligt stort akvarium, med tillhörande bra filtrering och cirkulation, så kommer det bli ett utmärkt hem. De är mycket personliga och trevliga fiskar som har full koll på vem som matar dem.
Observera att akvariestorleken kanske kan verka löjligt stor för de små guldfsikar man ofta ser i affären. Visst kan man ha ett mindre akvarium för yngre/mindre fiskar, men du planerar väl att ha dina fiskar tills de är fullvuxna?