Slöjstjärt på sidan

#1 - 5 februari 2004 17:57
Hjälp!

Min slöjstjärt ligger minst sagt på sidan och flyter. Den insjuknade för ett par timmar sedan. Vad ska jag göra?
Den bodde förut med en teleskopfisk så nu har jag flyttat den till en egen skål för att den ska få va lite i fred...
HJÄLP... VAD ÄR FEL?
#2 - 5 februari 2004 18:13
Hjälp mig snälla...!
Den dör nog
#3 - 5 februari 2004 19:56
Berätta mer vattenvolym, andra fiskar, vattenvärden, hur stor/gammal den är, äter den, andning, osv.
#4 - 6 februari 2004 00:07
Ja du... fisken är ganska stor. Den är nog drygt 1,5 år. Den har bott tillsammans med en teleskopfisk. De har båda mått toppen och simmat o busat mm. Allt har varit bra!
Men helt plötsligt så började hon må dåligt och flöt liksom upp till ytan. Numera ligger hon bara vid ytan, på sidan och kroppen är som en ostbåge med den största delen av buken vid vattenytan... Hon andas fortfarande men reaktionen är lite sämre. Om man knackar på glaset så rör hon inte en fena.. *jag är ledsen nu*
Vill inte se henne så här.
Jag har som sagt placerat henne i eget kar nu.
Vad kan jag göra? Eller bör jag avsluta hennes lidande?
#5 - 6 februari 2004 06:15
Ja, det verkar illa, det är inte lätt att medicinera när det inte går att ställa en diagnos.
Som du säkert har läst så kan en Slöjstjärt få problem att de vill flyta upp men då brukar de inte må "dåligt".
Det finns flera orsaker att gissa på tex en inre bakteriell infektion den kan även vara angripen av någon tarmparasit eller simblåseförlamning vilket säjs vara smärtsam för fisken.

Det är kanske bäst att den får sluta sina dagar om du inte vill göra ett försök med ett kraftigt medel tex Sera baktopur direct som är bakterie dödande.
Nu är det så att fiskar också kan bli sjuka utan att man gjort något fel eller misskött den.

Du kan kolla på länkarna som cri rekomenderar här http://www.zoopet.com/akvarium/forum/topic.asp?TOPIC_ID=20734











Annons