Arkiverad tråd – read-only.
Som rubriken antyder:
Vilka snäckor kan man ha tillsammans med Golden och Maingano?
Vore skoj med nåt skaldjur som kunde tramsa runt och gnaga alger, men mindre skoj om fiskarna har ihjäl stackarna... Funderade på äppelsnäckor, då dom är effektiva i mitt andra kar.
Skulle dom klara sig?
Eller finns det mer lämpade snäckor att ha däri?
Jag försökte ha snäckor ihop med mina en gång, men efter två dagar var bara skalen kvar av två av fyra snäckor. Men malawisarna såg mätta och glada ut. :p
malaysiska sandsnäckor e vell dom enda man kan ha i tanganyika och malawi
Misstänkte detta...
Sandsnäckor har jag precis installerat ett par stycken, får väl se hur det går.
Ja då kan du lugnt räkna med att du har några hundra inom några veckor :p
Så länge dom gör det dom ska, så är jag nöjd..
Det finns gott om alger och sånt trams, så...
Jag har haft samma äppelsnäckor i mitt kar med johanni, hongi och golden i ca 4 månader, vilket har funkat bra hitils. Dock så får dom sig ett nyp lite då och då så jag vet inte hur humant det är egentligen. Beror nog också till stor del på hur stora fiskar du har..
//Anders
Mjo, strax under decimetern...
Men jag tror det är dumt att chansa, får se till att det blir fler sandsnäckor istället, så kanske dom rör om i grytan.
Om du redan har sandsnäckor så är det bara att vänta nån månad så har du hundratals. Jag tror jag la i ca 10 st malaysiska sandsnäckor för några månader sen och nu har jag vääääldigt många...=)
Dock syns dom i princip aldrig då dom nästan alltid är nedgrävda när lampan är tänd. Men det känns iaf som dom gör ett bra jobb eftersom inga större mängder bajs osv brukar samlas på botten..