Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

snyggt eler för svart??

Arkiverad tråd – read-only.

Hej! jag funderar på att göra en kolstens bakgrund och till det ville jag ha svart sand men blir inte det för mycket svart vad tycker ni, jag såg i nån gammal tråd att dom tyckte att den svara bakgrunden och den svarta sanden tog fram färgerna på växterna och fiskarna tror ni att det stämmer?
Är det nån som har gjort en bakgrund av bamburör det skulle nog vara ganska coolt!!
svart sand+bakgrund kräver nog rätt mycke växter färgstarka växter men även färgstarka fiskar för att bli snyggt.
Allt handlar om kontraster, kontrastfärger som förstärker varandra såsom rött och grönt vilket resulterar i att rosor ser rödare ut med grönt runt sig än utan.

Svart är ett enkelt knep att öka kontrasteffekten som ramar in varje element på ett effektfullt sätt, svårare blir det med en vit bakgrund som kräver omvårdnad och mera omtänksamthet när det kommer till placering av växter om övrig inredning. Om man lyckas dock med en vit bakgrundsfärg uppnår man således också en elegantare effekt om man får säga säga så.

Svart kan vara effektfullt men med risk för att det blir tråkigt i längden.

nICKLAS.

Tillbaka till kategorin












Annons