Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Solfjädersräkor

Arkiverad tråd – read-only.

Hej!
fick överta 4 st solfjädersräkor av en kompis, så de flyttade in i mitt 260 l tillsammans med en stim praktboiter och ett stim pansarmalar.

de verkade må toppen tills idag är jag installerade en syresten i karet, efter ca 3 tim kom alla räkorna fram och tippade omkull och mår nu inget vidare.. ena foten i graven typ... såg att de fått märken på " nacken" bakom huvudet, ser ut som rost i fläckar.. en del bara några få prickar o den största nästan 2*2 cm stort..:(

Kan de ha blivit sjuka av syrestenen eller kan det vara något annt som hänt med dom?

Tacksam för svar till en jättenybörjare på räkor
Dom här räkorna är ganska underliga och ömtåliga, jag har själv haft ett par och skulle faktiskt inte rekommendera dom som akvarieinvånare - alls.

//C
Dom här räkorna är ganska underliga och ömtåliga, jag har själv haft ett par och skulle faktiskt inte rekommendera dom som akvarieinvånare - alls.



//C

Jag har flera stycken i mitt kar och dom har aldrig dött, tror att det kan vara syrestenen eftersom det började när du la i den...tvättade du den innan? är den begagnad eller nyinköpt?
Har du gjort några andra förändringar i karet?
varför syresten?
varken filterräkorna, botiorna eller coryna vill ha massa syrebubbel utan stark cirkulation. Tror överskottet av syre är boven.
polysperma skrev:
Tror överskottet av syre är boven.
Överskott av syre?!
Vad har du för grund för det påståendet?
Ingen syresten i världen kan tvinga i vattnet mer syre än att det blir mättat, och sådant vatten är INTE farligt för några arter av "solfjädersräkor"!
Dom här räkorna är ganska underliga och ömtåliga, jag har själv haft ett par och skulle faktiskt inte rekommendera dom som akvarieinvånare - alls.



//C



Har själv 3 sådana räkor i mitt 540 l kar och har även yngel i en balja, har inte märkt att de ska vara ömtåliga på någotvis. Har haft dem nu i 4 år.
Ro hit med bilder på ynglena! Har du lyckats få upp några till vuxen storlek?

//C
De är bara en vecka gamla för tillfället, men de lever än.
Jag håller er uppdaterade.
[EMAIL="http://www.zookoll.se/dp_artarkiv.php?go=info&id=1176&site=1"]http://www.zookoll.se/dp_artarkiv.php?go=info&id=1176&site=1[/EMAIL]

Ynglena måste ha bräckt vatten för att överleva.
Jag vet det och de har saltvatten så det är bara att hålla tummarna.
Det vore ju en smärre sensation om du fick upp dom till sötvattensstorlek.

//C
Man får ju hoppas att de klarar sig ett tag till.
Ville bara meddela att ynglena fortfarande lever och är ca 2-3 mm långa.
Jessa skrev:
Ville bara meddela att ynglena fortfarande lever och är ca 2-3 mm långa.


Kan du inte lägga upp en bild.. ;)
Lyckas inte få någon bra bild på dem (små rackare).
Yngel

Här kommer ett hyffsat kort [:-4] på ett av ynglena. Det är ca 2-2,5 mm långt och sitter och mumsar alger. (som ni kanske ser);)
Shit va coolt! Jag har tänkt tanken på att försöka när mina har rom o grejer men verkar alldeles för krångligt. Va ha du i hinken? Pump? Belysning? Vatten? Mat?
Jag har en luftpump, en vanlig skrivbords belysning mer lysrör,som lyser dygnet runt, saltvatten och jag matar med Liquifry yngelfoder Grön 2. 25 ml.
Ville bara berätta att de fortfarande lever.:D
Ne men titta, bild och allt. Hur har du planerat för dom när du ska minska på salthalten?

//C
Vet inte när jag ska börja minska ens, så allt går på magkänsla.
Jag vet inte när jag ska börja minska salthalten, så det går lite på magkänsla.
Måste tyvärr meddela att det sista ynglet har försvunnit. [:(]

Så nu får jag vänta på att den andra honan släpper sina yngel om ett par veckor och försöka igen då.
Det var väldigt tråkigt:(!
Bättre lycka nästa gång!

Tillbaka till kategorin












Annons