Stålwire som mittstag?

#1 - 24 februari 2008 17:14
Mittsteget i mitt akvarium lossnade häromdagen, inte bra då karet är 8mm glas och 60 cm högt. Mittstaget var limmat med tunn fog med clasolssons akvariesilikon. Hela övriga karet håller fortfarande ihop med svart terrenator-sillikon och "tändsticksfogar".

Nu vill jag ha ett nytt mittstag. Såg på lokalaakvariebutiken att vissa kar har en wire istf som mittstag. Snyggt tyckte jag.

Har någon av er byggt ett mittstag av en stålwire?
#2 - 24 februari 2008 17:18
Nope. Men självklart bör det fungera bra. Se bara till att inte det är en metall som fäller ut något olämpligt.
Sen är ju frågan hur du ska fästa den, men det antar jag att du redan löst?
#3 - 2 mars 2008 18:34
Nu är wire-staget klart!

Nu är mittstaget av rostfri stålwire från clasohlsson klart och monterat. Kolla gärnA in på zoonen och säg vad ni tycker. Slipper nu ett kalkfläckigt skrymmande osäkert stag av glas.
Jobbigt att göra men jag är nu nöjd med resultatet.



http://www.zoonen.com/perzoonen/editgalleri.asp?oid=303315&gid=303432
#4 - 2 mars 2008 18:42
haha lite väl tjock wire men men va snygt ..
#5 - 2 mars 2008 19:04
2mm är wiren

2mm är stålwiren, den tunnaste rostfria på clasohlsson. det hade räckt med en wire men jag ville ha två för att hänga upp mina 4 täckglas.
#6 - 3 mars 2008 07:15
Snyggt blev det.
Använde du segeltrågs vajer???:D











Annons