Tänkte kika om det var någon mer här som bara älskar stand up komedi?
Har sett så mycket stand up, skrattat så sjukt mycket och även lipat en del så det hade varit kul att kunna dela med sig av dom Stand up komedierna jag gillar.
Jim Carrey har kört lite stand up också, mest på Comedy central tror jag om jag inte minns helt fel.
Michael Richards (Kramer i Seinfeld) har även gjort en del standup, har dock för mig att det inte slutade så bra och att han började dra en massa rasistiska skämt på scenen.
Richard Pryor är väl legenden inom Stand up, och han gjorde en väldans massa stand up. Dock så har jag inte sett så mycket med han. http://www.imdb.com/name/nm0001640/
Den som jag personligen gillar mest, är kanske inte allt för känd i Sverige. Rodney Dangerfield heter han, han gick bort för något år sen eller 2. Men fy hel***** va rolig han var. Det bästa med han jag sett var när han var med på Tonite Show med Jay Leno, han drog han skämt hela tiden, och Jay fick knappt prata något alls:). Rodney var med i ett antal filmer men den filmen som dom flesta kanske känner igen han ifrån är Tom i Bollen (caddyshack) - http://www.imdb.com/title/tt0080487/.
Här kan ni se mer om Rodney: http://www.imdb.com/name/nm0001098/
Som ni kanske ser så gillar jag mest Amerikansk stand up.
Vilken stand up gillar du? Svensk / utländsk?
Har du någon stand up att rekommendera så är det bara att skriva :D!.
Finns en kille jag bara sett på internet som är riktigt bra. Han heter Rob Paravonian och hans "teorier" om saker är sjukt roliga. Skrattade så tårarna sprutade första gången jag såg honom. Några av hans grejer finns på you tube.
jag säger bara Robert Schimmel. Skrattade så jag grät, frugan nästan anklagade mig för att ha tagit olagliga substanser när hon kom hem från jobb och såg mig. Rödsprängda, tårfyllda ögon och kramp i magen.
ja gillar pablo francisco men mest gillar ja johan glans,, han e sjukt rolig i allt han gör
Johan G. Är den absolut bäste svenska stå-upparen, med en självironi som vi får hoppas inte bygger på allt för mycket självinsikt! ;)
Jag tycker inte det kan bli roligare än när man driver med sig själv, dvs att ingen annan tar skada av det.
BTW, Parlamentet börjar på söndag! :)
flera bra tips ;).
Ska spana lite senare ikväll.
Har ni fler tips eller synpunkter så är det alltid välkommet!
här får ni lite roliga grejer Rodney Dangerfield sagt under sin tid:
Jag var så fattig när jag växte upp, att hade jag inte varit pojke så hade jag inte haft något att leka med!
En flicka ringde mig härom dagen och sa: "Kom över en sväng, det är ingen hemma." Jag gick dit med en gång... och det var ingen hemma!
Om det inte hade varit för ficktjuvar, hade jag inte haft något sexliv alls!
Min flickvän vill alltid prata med mig medan hon har sex. Härom kvällen ringde hon mig från ett hotell!
En dag när jag kom hem tidigt från jobbet såg jag en kille som joggade naken. "Hörru, varför gör du det?" frågade jag honom. "För att du kom hem för tidigt" var svaret jag fick.
Det har varit en tuff dag. Jag steg upp i morse och tog på mig en skjorta, då föll en knapp av. Jag lyfte min attacheväska, och handtaget föll av. Nu är jag är rädd för att gå till badrummet.
Jag var ett så fult barn, att när jag lekte i sandlådan, så försökte katten gräva ner mig.
Jag kände på mig att mina föräldrar hatade mig. Mina badleksaker var en radio och en brödrost!
Jag var så ful som barn att min mor aldrig ammade mig. Hon sa att hon tyckte om mig som en vän.
Jag är så ful att min pappa bär omkring bilden på barnet som följde med plånboken.
Jag kommer ihåg när jag blev kidnappad och de sände en del av mitt finger till min pappa. Han sa att han ville ha mer bevis.
Jag gick till min doktor. "Doktorn, varje morgon när jag stiger upp och tittar mig i spegeln, känns det som jag måste kräkas. Vad är det för fel på mig?" Han sa: "Jag vet inte, men din syn är perfekt!"