Arkiverad tråd – read-only.
Finns det någon stor räka eller kanske en hummer (kräfta skulle väl också fungera, men hur var det med lagen om kräftor?) som passar ihop med stora fiskar?
Dom fiskar jag hade tänkt ha tillsammans med räkan/hummern/kräftan:
En stor silverhaj på ca 20-30 cm
Några fler silverhajar men mindre än den största
En eldstjärt
Ett par hajmalar
Finns det nån räka/hummer/kräfta som man kan ha tillsammans med dom där utan att den blir uppäten och utan att den skadar fiskarna?
Hummerna dör om du stoppar ner den i det karet,räkor skulle jag nog aktat mig för att stoppa ner dem blir nog till mat,en signalkräfta hade gott bra det hade jag till mina Guldfiskar.
Är inte vattnet för varmt för signalkräftor? Alternativt för kallt för fiskarna om man anpassar det efter kräftan :)
Dom humrar jag har kollat på verkar bli 15 cm, då kan dom väl inte bli mat till fiskarna?
Med en signalkräfta tillsammans med fiskarna får dom hålla koll på den noga. Kräftan tvekar ju inte att knipa en fisk om den lyckas komma åt. Växter kan råka bli sallad åt kräftan.
Hummrar i sötvatten finns inte. Kräftan behöver någon månad med sommartemp/år.
Kräftan löper stor risk att bli fiskmat när den ömsar skal och är mjuk alldeles efter det
Är inte vattnet för varmt för signalkräftor? Alternativt för kallt för fiskarna om man anpassar det efter kräftan :)
Dom humrar jag har kollat på verkar bli 15 cm, då kan dom väl inte bli mat till fiskarna?
Hummern är en saltvatten art,finns inga sötvattens Hummrar.Jag hade mina kräftor i varmt vatten ca 20-22 grader men det är en kallvattenart precis som du säger men dem anpassar sig väldigt bra i andra miljöer det var den ända kräftan jag har erfarenhet av förutom Krabbor förstås roliga varelser som går i varmare vatten.
Jag vill ju inte att fiskarna ska bli mat heller, men växterna skiter jag i :)
Var kan man få tag i en eller ett par signalkräftor? Går dom att köpa eller måste man fiska upp dom själv? Och finns det några faror med att plocka vilda kräftor och ha i akvariet?
Jag vill ju inte att fiskarna ska bli mat heller, men växterna skiter jag i :)
Var kan man få tag i en eller ett par signalkräftor? Går dom att köpa eller måste man fiska upp dom själv? Och finns det några faror med att plocka vilda kräftor och ha i akvariet?
Jag har fångat mina själv,vet inte om det går att köpa Signalkräftor dem ända man kanske kan köpa är röda och frysta:Dfisken vänjer sig efter ett tag med dem och lär sig faran med dem för dem kan mycket väl tänkas att dem tar en och en annan fisk till mat.
Om du köper eller får en kräfta så är kräftpesten man inte ska sprida så avliva dom istf släppa ut dom om du tröttnar på kräftorna. Du kan titta lite här oxå
http://www.zoopet.com/skaldjur/skaldjur.php?NR=14
Om du köper eller får en kräfta så är kräftpesten man inte ska sprida så avliva dom istf släppa ut dom om du tröttnar på kräftorna. Du kan titta lite här oxå
http://www.zoopet.com/skaldjur/skaldjur.php?NR=14
Är det inte Flodkräftan som har det och inte Signalkräftan
Finns ju ett par andra roliga kräftor att köpa i alla fall. Vilka är lagliga att ha i Sverige?
Spelar det EGENTLIGEN någon roll även fast det inte är tillåtet, jag har ju inte tänkt att släppa ut den i en sjö om jag inte vill ha den kvar.
Tex tigerkräftor ser ju riktigt snygga ut.
Signalkräftan kan man räkna med som bärare alla. Flodkräftor klarar inte av pesten men även signalkräftor kan stryka med om det blir mycket stress för dom tex.
Bara signalkräftor och flodkräftor är lagliga. Men man får såklart inte flytta mellan olika vattendrag osv
Ja du får köpa precis vad du vill ha......
Är kräftor aggresiva mot varandra eller kan man ha flera stycken?
Lägg gärna märke till dom fantastiska fotona på kräftorna i artbeskrivningen. Inte den där suddiga iofs av, eeeh, vad han nu heter.
Dom är aggresiva och äter mer än gärna varandra oxå. Signalkräftan är aggresivare än flodkräftan
Är kräftor aggresiva mot varandra eller kan man ha flera stycken?
Jag tror att det ända dem vill är att förgöra den andre eller DEM andra som du har i karet,men i ett stort kar så går det bra dem håller sig tills sina revir så att säga,men det kan alltid gå en klo eller två men det är ingen fara dem växer ut igen.
Jo utrymme behöver dom och gott om gömställen
Lägg gärna märke till dom fantastiska fotona på kräftorna i artbeskrivningen. Inte den där suddiga iofs av, eeeh, vad han nu heter.
Måste vara en riktig mästerfotograf :)
Kanske lika bra att bara ha en kräfta då?
Hur stort kar ska man ha till en tigerkräfta tillsammans med dom fiskarna jag skrev?
Tänkte ha dom i ett 600 liters (ca 200x60x50), räcker det?
Och sen om du har tur så kanske honan får lite ägg på skärten som min fick det går hon med ett antal veckor tills dem kläcks.Min hona tappade alla när jag skulle fånga henne men annars så kanske det hade bliver några kanske
Solfjädersräkor ? Jag har 2 st dom är ca 5-6 Cm på längden ,Dock ska du ha ett strömt akvarium ,eller en gren som går upp mitt framför pumpens utblås för dom sitter där heladagarna och samlar plankton;)
//Freddan
Räcker verkligen 5-6 cm? Det känns som att den bör vara upp emot 10 cm för att vara helt säker. 6 cm är ju inte större än vanliga amanoräkor, tänkte passa på att ha något mer "exklusivt" om jag ändå har stora fiskar där :)
Ofta säljer butikern kräftor som humrar, för en hummer är laglig att ha medans en del kräftor är olagliga.. :O
Har haft Cherax quadricarinatus, såldes som "Blå hummer" heter eg. Australian red claw. En sötvattens kräfta som blir (min blev) 17cm (hona). Gräver satan, äter fiskar (gav sig tom på en gibiceps på 30-35cm, dock blev dem på spöad av den), nyper av växter och slåss hejvillt om de är av samma kön. Dock är de roliga att ha, men jag skulle inte ha dem i samma akvarium som mina sällskapsfiskar med risk att de får stjärten avnypt tex. 10cm fisk var inga problem för denna matglada jätte. Som sagt, ett eget akvarium som de kan gräva som de vill i och vill man mata med levande fisk så ha en nattlampa på under natten och se hur den "fiskar". :) Fiskar som sover vid botten löper stor risk att bli uppätna (tex. neontetror, vissa typer av hajar malar m.f.). Mycket gömställen i form av rötter, stenar (silicona ihop dem för att minimera risken att kräftan krossas när de gräver ur sin grotta) vill de ha. Då brukar det fungera med fler. Hade 200l själv till 2st.
//Camilla
Det verkar nästan som det största problemet är att få ha fisken kvar...
Vad äter kräftor/humrar om man inte hade tänkt mata dom med dyr akvariefisk?
Allt. Lite onödigt att mata med levande fisk när dom äter dött lika gärna. Frys in fisk som du klippt i bitar och bara att tina upp. Mört,löja mfl går bra att lägga upp ett litet lager av i frysen och kostar inte som vanliga akvariefiskar
Äh, ingen sport för dem. ;) Självklart behöver det inte vara akvariefiskar som eriahl skriver. Mina matades med (förutom akvariefiskar ;)) algtabletter, röda mygg, räkmix, räkstjärtar m.m. De äter allt.
//Camilla
Enligt min erfarenhet av kräftor är att dem gärna äter en fisk om dem får tag i nån,så i början hade jag en nattlampa på eftersom dem är aktiva på natten men sen lärde sig fisken så sen var det inga problem plus om dem får mat så som en hel räka som du ser att dem äter så är det inga problem att dem går på fisken bara dem är mätta.
Sen kan du mata dem med foder som du ser själv att dem äter och inget smått som ligger och föruttnar på botten då är det nog att dina fiskar dör av det istället.