Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Stor rot...

Arkiverad tråd – read-only.

Hej!
Jag har som sagt var en 15 kg rot i mitt 250 liters kar, som ligger ovanpå sanden. Runt jul och nyår tänkte jag byta ut sanden mot smått grus, och i samma veva tänkte jag lägga någonting i botten, som roten ska ligga på och sedan ha på gruset. Så att inte bottenglaset ska spricka av rotens tyngd.
Vad ska jag lägga i botten , frigolit? Hur tjock? limma fast?

Tacksam för tipps och ideer!!

/Lukas

Hej,
Jag har svårt att tänka mig att en rot skulle kunna ha så stor koncentrerad vikt att det skulle kunna spräcka en akvarieruta.
Akvaristiska hälsningar
Kjell

Du behöver nog inget, precis som Kjell skriver. Vill du ändå lägga något så ta en skiva frigolit, ca 10mm tjock. Lägg ett par strängar akvarie silikon(finns att köpa i akvarie affären) i botten och tryck dit skivan. Se till att det är ordentligt rengjort och torrt innan du börjar. Lycka till.

MSP
Hej!
Tack för era svar!!
Då tror jag at jag hoppar över frigoliten...

Vad är bäst:
Lägga roten direkt mot bottnen och sedan fylla på med grus,
Eller att lägga roten på det nya gruset?
Nu ligger den på sanden.

/Lukas


Hej Lukas
Jag skulle nog först lägga i sanden och sedan roten för annars kanske det kan komma sand eller en liten småsten mellan roten och glaset med risk för sprickbildning som följd.

Hälsningar

Guy

Hej!
Tack för svaret Balzani!
Jag gör så då, sand först roten sedan.
/Lukas

Tillbaka till kategorin












Annons