Vill köpa mej ett nytt akvarium :D tänkte ha mina kampfiskar i där (4 st). Hur stort kar måste jag ha då? För att de ska trivas... :confused: Vill inte ha ett så stort eftersom jag redan har ett... [:o]
Tack
HeroS skrev:Tror ni att ett 54 liters är alldeles för litet? Dessa firrar går tillsammans i ett kar nu så de funkar ju tillsammans. Vad tror ni?
Tack
HeroS skrev:Jo de kan ju de hehe de små liven, hm jag vill ju ha ett litet ett... aja vi får väl se vad de blir.. kanske funkar med massa gömställen [:o]
Nina82 skrev:Varför måste du ha honor?
Kör på ensam kampfisk i ditt 54L och sätt in nåt litet stim rasboror eller nåt ist.
Mycket mer fridfullt :)
HeroS skrev:Eftersom jag har mina 3 honor tillsammans med min hane i ett annat sällskapsakvarium och jag vill inte flytta isär dem. De trivs mycket bra med varandra verkar de som, så då ska de få ett eget kar tillsammans (lite mindre) så de får det exakt som de vill och så kan jag skaffa andra till det större karet då de är lite begränsat när man har kampfiskar ;)