straffas jag om jag tjuvstartar med gödning

#1 - 16 maj 2006 15:23
Har allt redo för att starta med CO2 i mitt 1125 kar utom växter. jag har typ 2 stora och någon mindre växt just nu. vad kommer hända om jag kör igång gödning och co2. tänkte man kunde dosera lite mindre men är det algerna som kommer vinna på det?? Väntar tills löning för att kunna fylla upp med växter
#2 - 16 maj 2006 16:30
Intressant fråga, undrar ungefär samma sak, vad som händer om man göder med bara ett fåtal växter i karet :)
#3 - 16 maj 2006 16:56
Njae växterna mår väl bättre men algerna desamma, eller misstar jag mig?
#4 - 16 maj 2006 18:19
Växter behöver näring med en gång så det är bara till att göda med en gång.

Men frågan är lite mer komplex än så eftersom alger ofta reagerar snabbare på miljöförändringar (iofs främst ammonium- och syre-svängningar), så har du ganska lite växter kan det kanske vara idé att smyga igång.

Överlag är det svårt att göda i en växtgles burk där algerna inte har någon som helst ljuskonkurrens.

Jag skulle nog dundrat igång CO2/PMDD med en gång och sett till att så snabbt som möjligt fått upp ett rejält bestånd av något lämpligt ogräs som du sedan fasar ut med svårare/roligare växter.
#5 - 16 maj 2006 18:58
Tack defdac som vanligt är det du så fixar det avgörande svaret :-)











Annons