svullen ancistrus

#1 - 3 maj 2011 17:39
hej!
jag har haft min ancistrushane i ungefär 3 år. nu på senaste tiden har den blivit riktigt stor, och då menar jag inte bara lite stor, utan den har verkligen blivit hur ''tjock'' som helst. jag har bra vattenkvalitet och ingen nitrit alls. Jag matar ungefär 2 ggr/vecka. någon som vet vad det kan vara?

Tack på förhand :)
#2 - 3 maj 2011 18:50
Kan vara förstoppning?Har själv råkat ut för det på en av mina ancistrusar. Vet dock inte vad man kan göra för att fixa till det :(.
#3 - 3 maj 2011 19:23
okej, tackar :/
#4 - 3 maj 2011 19:27
Ingen orsak, vi hjälps åt här på zoopet :). Håll koll på den så du ser hur den mår. Tänkte på en sak till. Har din ancistrus spikes eller den är typ platt framme vid munnen? om den är platt så är det en hona och om hon är tjock så kan det vara att hon börjar bli romstinn.
#5 - 4 maj 2011 11:46
helt klart en hane, har både skägg och har redan fått rom med dom.. ;)











Annons