Hej!
Varför, när man är klar med sitt nya akvarium så får man bara andra idéer..? :)
Ska kanske flytta snart och kommer då när ekonomin tillåter skaffa mig fler akvarium och av större sort en det jag har nu. 115 Liter.
Vill dock pröva lite tanganyika i det först innan jag bestämmer mig för vad jag ska satsa på i det större jag skaffar. Blir väl upp mot 400 lier skulle jag tro.
Hur mycket fisk skulle man kunna ha i det på 115 liter och vilka sorter?
Hade gärna prövat någon trevlig snäcklekare (vilken är roligast?) tillsammans med 1 lr 2 sorter till....Går det? :/
Dom som vill hjälpa mig får gärna nämna några arter..:)
Funderar lite på dessa:
1. Jullar. Stämmer det att dom kan slå ihjäl varandra bara man rengör akvariet? :/
2. N. Brichardi/Prinsessan av burundi.
3. A. calvus (finns flera varianter väl?)
4. N. Leleupi. aggresiv?
5. Någon mindre snäcklekare?
Vad tror ni om dessa? Finns det 2-3 sorter av dessa man kan ha ihop i 115 liter? kanske 6 snäcklekare och 1 par avtvå av dom andra. Sen får dom flytta när jag har mitt större troligtvis. Sydamerikanske firrar är ju kul det oxå, men vill testa tanganyika.
Finns det någon liten mal som kan städa bra i tanganyika? :)
Om någon vet nån annan bra liten ciklid förutom dom ovanför,säg gärna till!
Hade gött!
Mvh/J
Hej tänkte bara börja med att säga att det finns många här på forumet som är mkt bättre på tanganyikaciklider än mig men jag har ändå så pass mkt erfarenhet att jag kan kommentera några av dina punkter. Först och främst är 115l lite litet för att ha 3 el. fler arter i.
Har själv haft jullar och jag har inte märkt av de skulle bli aggressiva mot varnadra i samband med städning av tanken (mina var iofs redan förtryckta av princessor).
En sak man bör ha klart för sig är att prinsessor av olika slag (burundi) har en tendens att ta över hela kar.
Ja det finns även A. compresicspes
Ja snäcklekarna hör helt klart till de minsta cikliderna vi har. multifasciatusen brukar vara populär och är ganska lättskött. Vissa av de andra snäcklekarna kan vara lite ofördragsamma mot varandra men har man så pass stort kar (400l) borde det gå bra med vilken snäcklekare som helst.
Men hade jag dratt igång ett tanganyika-kar på 400l hade jag nog (helt personligt pga egna erfarenheter osv) införskaffat mig lite Beuscheriprincessor, ett gäng leleupi och någon snäcklekare tex. temporalis, brevis el. multifasciatus.
Jag är ingen expert men det finns åtmistone en mal från sjön som brukar gå bra i så kallade "tanganyika mix- kar"
Lycka till hur det än blir!
Berätta gärna hur det går för dig, är ju alltid kul å följa upp!