Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Tetror och dvärgciklider

Arkiverad tråd – read-only.

Jag har ett sydamerika-inspirerat kar med bla. en grupp B. fjärilsciklider och ett stim riotetror. Problemet är att riotetrorna är så glupska att dvärgcikliderna inte får tillräckligt med mat. Hade tänkt skaffa en grupp A. Cacatouides också men funderar på om jag måste byta ut tetrorna för att det ska fungera.
Jag matar ganska omväxlat, flingor, räkmix och frysfoder, men resultatet blir alltid detsamma: 14 sprängtjocka tetror och 6 halvmagra ciklider. Någon som har tips på en matningsrutin som fungerar, eller i annat fall tips på en tetra som inte snor all mat?
Tetror är ofta glupska och dessutom snabba, så det kan vara besvärligt för de andra fiskarna att hinna med. Du skulle kunna testa med sjunkande fodertabletter eller ciklidpellets. De är ju hårda så tetrorna hinner inte sluka dem direkt.
Om du kan hitta det kann du testa med ett foder som är större än deras munnar.
jag har ett stim neontetror (10st) och dom äter som grisar faktiskt :P. men jag använder flingfoder till dom och större mat till dom andra fiskarna.

Tillbaka till kategorin












Annons