???

#1 - 24 mars 2007 13:06
Hej!
jag kom på en fråga som ja undrar över , kanske låter lite dumt men går det att ha rödzebra med scalarer, kardinaler och dvärgciklider om man låter rödzebran växa upp med fiskararna.Vet kompisar som har gjort så med andra ganska agresiva fiskar och det funkade!
#2 - 24 mars 2007 13:41
Jag tror inte det går p.g.a. vattenvärderna. Rödzebran vill ha högt pH och de andra vill ha lägre pH.
#3 - 24 mars 2007 13:45
Vattenvärdena är inget problem, men jag skulle starkt misstänka att skalaren och dvärgcikliderna kommer att få redigt med pisk när rödzebran vuxit upp.
#4 - 24 mars 2007 14:45
jag tror det går bra att ha scalarer med röd zebra
HazelCR
#5 - 24 mars 2007 20:24
Jag har testat, Malawi bl.a Röd Zebra med Scalarer.
Scalarerna blir ihjälbitna då Malawisarna bestämmer att det så skall bli.
Scalarerna klarar sig kanske ett tag , men för eller senare blir det ......trasiga fenor och därefter ......döden.

Paletter vet jag att en del lyckats med att ha tillsammans med malawi. Bottenorienterade ciklider kanske går bättre? Jag har inte testat.
#6 - 24 mars 2007 20:56
Jag fick inte upp all fisk ur karet när jag gjorde om till malawi. Kvar blev tre kardinaltetra som försvann efter ett par dagar, palettyngel som fanns i karet har klarat sig. Röd Zebra, Pindani och Golden som simmar omkring bland dem.











Annons