Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Tigerbarber

Arkiverad tråd – read-only.

Hej!

Jag undrar om det är någon som vet nån bra sida där man kan läsa hur Tigerbarber beteer sig?
Eller är det någon här som e bra på det?

Tack på förhand!

Mvh Markus
Jag tycker denna är bra:
http://www.aquaticcommunity.com/barbs/tigerbarb.php

Finns även en del där som heter "Breeding Tigerbarbs" om du vill läsa om hur man odlar dom.
Inget på svenska? Orkar inte läsa och försöka översätta visa ord.. =)
Har inte så mycket erfarenhet angående tigerbarb, men har fått berättat att dessa i ett stim kan bli elaka mot andra arter i akvariet.

Jag hade 4 kopparbarber som attackerade och dödade en av mina stora siamensk , ca 6-7 cm lång, och stressade en annan siamensk så pass mycket att den försökte hoppa ur akvariet ( har ett 220 liters). Sedan var dom elaka och nafsade på min kampfisk som är en långsam simmare.

Min personlig åsikt är att inte ha dessa tillsammans med alltför fredliga arter.

Annars är barber trevliga att titta på, eftersom dom är livliga.

Mina copparbarber fick ett annat hem hos min vän, då alla mina fiskar klarade inte av dom.

Nu vet jag ju inte vad för slags fisk du har och storlek på akvarium.

Lycka till.
Azur, jo jag vet att dom har det. Har läst egenom det ett par gånger. Men det står inte så mycke hur dom beter sig och så. Och som nu så har några av mina barber blivit mer grönaktiga och jagar en annan barb som inte har blivit det. Som kan vara en hona, då den är större och tjockare. Så de jag menar är att det inte står så mycke om hur dom leker och sådant. Och det är just det jag vill ha reda på. Tack iallafall Azur!
Tecken på lek: -Som du sa, hanen blir grönare, får färgstarkare ränder.
Honan blir rundare, tjockare.
De simmar tillsammans, hanen jagar honan.
De simmar runt-runt i mindre cirklar.
Då det är dags för parning nafsar hanen honan vid analfenan, hon släpper då 2-3 ägg, som hanen genast befruktar, sen gör de samma sak om och om igen.
Det kan ta ett tag, men se upp så att de inte äter upp äggen när de är klara.
Mata gärna med något mättande foder lavande/frystorkat, för att äggen ska få vara ifred.

Efter parning är paret helt ointresserade av varandra, låt då gärna honan få gå ifred, för bästa återhämntning.(inget måste)
Jag såg något helt knäppt idag.
tycker jag.

När tigerbarber ska leka så brukar ju "hanen ställa sig på huvudet" för att impa på honan.
Detta ska ofta ske precis innan lek.

Jag såg det idag.

De mystiska var att det var honan som hela tidne följde efter hanen och stog på huvudet för honom.

Han verkade tämligen ointresserad.
Ytterligare intresse kan man lägga vid att när hanarna vill leka och ställer sig på huvudet och försöker impa, så färgar de ut allt vad de kan. Starka röda färger, djupt svarta ränder och nästan en koppar-aktig/brons färg på ryggen.

Denna honan som föröskte vara hane gjorde tvärt om, hon var nästan helt vit vid tillfället.

Någon som har sett/hört om något liknande???
Tyvärr har jag aldrig sett något liknande.
Tyvärr så har jag inte heller sett nått sånt.. Men mina hanar e väldigt på.. just nu faktiskt. men honorna vill inte än. Även om dom är runda och fina! =)

Tillbaka till kategorin












Annons