Jag har haft olika former av sällskapsakvarier sedan man var riktigt liten, "fisksoppa" av alla dess slag, guramikar och scalarkar. Nu har jag bestämt mig för att inrikta mig på Ciklider och då Malawi, samt har fastnat för undergruppen Mbunas.
Karet jag har är 112 liters, 80*40*35, helglas akvarie med fast ljusramp för två lysrör. (Är väl medveten om att detta är i minsta laget, men bor i vår kära huvudstad där lgh tyvärr får bestämma mått på inredningen..)Min plan är att sätta i en BTN Rocky bakgrund samt ha finkornigt grus och lite kalksten i karet, samt 3-4 Labidochromis caeruleus "Kakusa" och 3-4 Pseudotropheus demasoni och två Ansictrusar. Antalet är jag lite frågande till då jag inte vill att det ska vara för mkt med tanke på karet, men samtidigt vill jag inte att de ska vara för få så de blir agresiva och för revirhävdande..
Min fråga är då vad jag ska tänka på vad det gäller pump- både placering och sort?! Samt om det är bättre att bygga med lösa moduler om man ska bygga in en vanlig pump (har en FLuval 2plus från tidigare- men den är väl lite klen??)?
Kort sagt lite råd är välkomna, försöker läsa så mkt jag får tag i men som sagt mitt akvarie är lite i minsta laget vilket gör att det inte finns så mng exempel upptagna.
Tack för er hjälp!
