Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Tips om flytande växter?

Arkiverad tråd – read-only.

Hej allihopa!

Nu är det så att jag har platys och guppies som är rackare på att få yngel. Och jag tycker att det är kul när ynglen överlever ;) Men det är ju inte så snällt att sätta den gravida fisken i en bur och jag har inte lust med ett yngel akvarium. Därför tänkte jag att jag ska köpa flytande växter, men jag vet inte riktigt vad som är bra. Har någon tips?

Btw, det är ett 112l akvarium.

tacksam om svar.
Flyter javamossan på ytan?
Vi har haft Javamossa flytande i något kar, så ja, det går. (Men då fick vi förankra det i en hörna för att det inte skulle flyta runt hur som helst. )
Hornsärvet, flyter det omkring hursomhelst och behöver man sköta om dessa växterna på något annorlunda sett?
Hornsärv kan man som sagt både förankra i botten eller ha som flytväxt på ytan. Det enda joxiga med dem är att det växer som sjutton, man får rensa OFTA, men man kan ju ta det vid varje vattenbyte så är det kvickt gjort.
Bilagor
Okej, hur mycket kostar dem?
Vi köpte våra billigt...Kan ha varit några lösa bitar för typ 7 kronor styck. (Nu slänger vi massor varje vecka.) Har de inte i Zooaffären kanske någon säljer privat. Vet att en del annonserar om att de säljer växter här på Zoopet emellanåt.
Okej. Jag får väl ta och köpa ett litet stycke hornsärv som får växa till sig :) tack för svaren
Zewy skrev:
Okej. Jag får väl ta och köpa ett litet stycke hornsärv som får växa till sig :) tack för svaren


Vart bor du?

Om du skriver vart du bor,
så finns det garanterat någon med Hornsärv över i närheten.
Bor du nära Borås, kan du få av mig.
Jag köpte idag.

Tillbaka till kategorin












Annons