Tack så jätte mycket för tipsen!!Känns som om jag inte varit ute och cyklat helt. Skulle vara intressant och få ett utlåtande angående Am Top;en när du haft möjlighet att utvärdera denna, Slusken.
Har fortfarande siktet inställt på Eheim 2028;an främst för att många användare upplever den som princip tystgående. För tillfället har jag två innerpumpar som ger ordentlig cirkulation i karet. Tänkte försöka vara förståndig nog att skaffa nytt INNAN dessa ger upp. Av erfarenhet brukar det tyvärr bli panik köp samma dag pumpen ger med sig. Känns väl igen, kan jag tänka?[:o]
Precis som du påpekar, Zeke66, så önskar ju Malawi mer snurr i karet. Kan det vara ett alternativ att ha en av innerpumparna som extraresurs? Har tyvärr inte den tekniska biten fullt klar för mig än.