Tjusningen med räkor?

#1 - 13 januari 2008 17:04
Vad är tjusningen med räkor? varför har ni räkor? vad gillar ni hos dem? berätta gärna, det är så trevligt att läsa tycker jag :D
#2 - 13 januari 2008 17:14
Det är intressanta små varelser.
Fina att titta på och många av dem har fina färger så de lyser upp akvariet. Mina är röda (körsbärsräkor), Gula ( Neocaridina heteropoda var. yellow) finns inte i affärerna än. Och så har jag även en blå sort, som inte finns att köpa i Sverige.
#3 - 13 januari 2008 17:40
[COLOR=DarkRed]Ha ha..[/COLOR] Man köper några stycken.. sen kämpar man med att få syn på dem och kolla att alla lever.. sen när man får syn på dem så upptäcker man att en har rom... sen letar man efter bebisar.. sen lyckas man få syn på små microskopiska bebisar.. [COLOR=DarkRed]DÅ ÄR MAN BEREDD ATT SPRINGA IN TILL GRANNEN OCH BERÄTTA OM DEN LYCKLIGA TILLDRAGELSEN... [/COLOR]:D :D

Sen har de en massa lustiga grejer för sig... plockar med maten... kivas... simmar när honor är brunstiga... städar karet... ;)
#4 - 13 januari 2008 18:18
Roliga färgklickar i karen typ. Sen så hör det ju inte till de vanligaste akvariedjuren vilket också är skoj.

//C
#5 - 13 januari 2008 18:33
Jag har räkor för att de är så söta. Och om man sticker ner armen i akvariet och de kommer och sätter sig på den så kittlas det. :)
#6 - 13 januari 2008 19:37
discusnedläggning

Funderar starkt på att lägga av med discus och flytta räkorna till 190L istället för 15L så det är grymt vanebildande med räkor!!!!
#7 - 13 januari 2008 19:38
classekoi skrev:
Funderar starkt på att lägga av med discus och flytta räkorna till 190L istället för 15L så det är grymt vanebildande med räkor!!!!


:D :D :D

Det är svårt att säga varför :)
#8 - 13 januari 2008 19:47
Bara för att man kan! =O))) sen är där nog 100 orsaker till men de orkar jag inte dra upp =O))
#9 - 13 januari 2008 20:28
Dels är de ju ruskigt snygga... men för egen del så tröttnat jag så lätt på fiskar; de är roliga och snygga ett par dagar sedan är det inte kul längre... med räkor så verkar intresset inte försvinna dock... kanske lite för att det är lite av en sport att få tag i snygga räkor och just i sverige finns det inte så många sorter heller ^^

Och som ett plus i kanten är de otroligt lättskötta!
#10 - 13 januari 2008 21:12
De är roliga att titta på. Busiga ungar och fridfulla vuxna som i lugn och ro letar ätbart här och där. Kul med deras bordsskick, deras förtjusning över olika menyer, flirt, parning, förlossning, uppväxt, utfärgning. Vissa simmar hit och dit vissa "kryper". Alltid något att titta på i ett kar med räkor.
#11 - 13 januari 2008 21:19
Beroendeframkallande..:D;)
#12 - 13 januari 2008 22:07
Nog ser de kul ut!











Annons