Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

TLD965 vs. Aquarelle

Arkiverad tråd – read-only.

Tycker att jag har läst igenom de flesta inlägg kring ett ganska frekvent ämne. Som jag förstår det hela är båda fullfärgsrör där Aquarelle ska vara mer åt vit/blå. När jag då jämför följande länkar tycker jag att 965an ger ett naturligare ljus.
http://www.aqua-web.org/users/saurama/pages/02_Philips965.htm
http://www.aqua-web.org/users/saurama/pages/06_PhilipsAquarelle.htm

Är det toppen på 600 Nm som ger den röda tonen hos Aquarelle? Är det inget annat som skiljer så köper jag nog hellre 965an (för halva priset.)

TLD965 - 40kr/st
Aquarelle - 420kr/6pack

Tacksam för synpunkter
Peter
En viktig sak som skiljer 965:orna mot Aquarelle är att 965:ornas spektra är sämre avpassat för klorofyllets känslighet varpå man får sämre tillväxt med dom.

Man mäter hur väl ett rör är avvägt mot fotysnteskurvan genom att mäta PUR-effektivitet, och du kan se att TLD 950 ligger hyffsat bra till i näst sista tabellen här:
http://www.aquabotanic.com/lightcompare.htm
.. dock under GroLux, vilket ju helt klart kompenseras av en mycket vackrare färgrendering med 965:orna.

950 och 965 skiljer varandra åt bara att 965:orna har en något starkare blå spik:
http://aqua.passion.online.fr/images/pages/articles/eclairage/tld965.gif
http://aqua.passion.online.fr/images/pages/articles/eclairage/TLD950.gif

Se bara till att du inte skaffar TL965 eller TL950. Dom är katastrofalt dåliga.
Hej Peter!
Var hittar du dessa ljusrör till så bra priser?
Daniel
Jag lutar mig nog tillbaks åt Aquarelle. Ev. kan man kombinera dem med nuvarande PowerGlo eller AquaGlo. Vill inte ha ett urinfärgat kar ;)

Är der någon risk att man bränner växterna om man byter alla fyra på en gång? Kanske skulle köpa en ramp till så man kan köra 6 rör.

(Kan nästan inte avstå iom priset. Fraktfritt oxå)
Hehe... For me to know and you to wonder =D

Det är en elkomponentleverantör som jag helst inte namnger i ett öppet forum. Det är inte listpriser som ja har uppgett i tidigare inlägg.

//Peter

Tillbaka till kategorin












Annons