Arkiverad tråd – read-only.
jag har ett 1000 l kar som jag skall börja att göda med tmg .om jag går efter dos. anv. är det då endast vattenmängden ellar hur doserar eftar växtar. jag menar hur många%växtar resp vatten räknas doseringen efter . eller är det bara att testa sig fram
Ett bra sätt att testa hur mycket du ska dosera är att mäta Fe.
Mät efter en fulldos och skriv upp resultatet sedan mäter du efter ett par dagar och jämför resultaten. På så sätt kan du se hur mycket som förbrukas varje dag.
Ursprungligen skickat av janne dansk
jag har ett 1000 l kar som jag skall börja att göda med tmg .om jag går efter dos. anv. är det då endast vattenmängden ellar hur doserar eftar växtar. jag menar hur många%växtar resp vatten räknas doseringen efter . eller är det bara att testa sig fram
Klassiskt problem. Man vet inte hur mycket växterna käkar och därmed inte hur ofta man ska dosera.
Det finns en metod runt det som kallas Estimativt index, men tyvärr går den ut på att man gör väldigt stora vattenbyten en gång i veckan för att nollställa näringsnivåerna så man vet att vattnet innehåller exakt det man doserar för. Det är ju inte speciellt kul metod för en 1000-liters burk.
(Man får även några fler mer subtila fördelar av att göra ett stort vattenbyte i veckan. "Fluffar" man växterna och skrubbar rent överallt och håller akvariet fritt från allt slam så minskar risken för att näringsämnena binder upp sig i organiska former som gör det betydligt svårare för växterna att ta upp.)
Ska du istället gå på linjen att mäta dig fram så kom ihåg att en fulldos TMG ger dig 0.07 ppm järn, och inte 0.1 som är den rekommenderade nivån.
TMG låter som ett ganska dyrt alternativ till micronäring när det är ett så stort kar. Kanske skulle kika lite åt micro+ eller nutrisi.
Ursprungligen skickat av plizken
TMG låter som ett ganska dyrt alternativ till micronäring när det är ett så stort kar. Kanske skulle kika lite åt micro+ eller nutrisi.
vad menar du med detta. har ifs bestält en 5 l dunk med tmg
Om jag inte räknat helt galet skulle micro+ kosta ca 10skr per liter i samma koncentrat som TMG.
Jag kan ha fel vad gäller blandningen.. =)
är man fra köpenhamn men bor i småland så får du utveckla det här.vad är der för skildnad på tmg o mickro+ .och i så fall hur får man tag i det
Kan bara säga en sak.. Det blir fruktansvärt dyrt med TMG :-)
P.S
Väntar på lev ifrån Jocke med NutriSI.
Hejsan
Köpte en 10 KG spann med NutriSI för 770 KR
räcker i evighetertill mitt 960
MVH jimmy
Jag räknade just ut att en halvliter TMG bara räcker i tio dagar hos mig, då har jag bara ett 325 liters kar :)
Köpte en 10 KG spann med NutriSI för 770 KR
räcker i evighetertill mitt 960
hoho! Damn! =D
(För att få en halvlitersblandning motsvarande TMG med NutriSi så använder man 7 krm (ca 7 gram) NutriSi)
Ursprungligen skickat av Kharn
Hejsan
Köpte en 10 KG spann med NutriSI för 770 KR
räcker i evighetertill mitt 960
MVH jimmy var köpar man det
Hejsan igen
Jag köpte min spann här
http://www.econova.se/econova-garden/har-nar-du.asp?id=138
dom har även dom andra ämnena man behöver dock i 25 kg säckar hehe
MVH Jimmy
Ursprungligen skickat av oveb
Jag räknade just ut att en halvliter TMG bara räcker i tio dagar hos mig, då har jag bara ett 325 liters kar :)
Jösses, 50 ml TMG om dagen i ett 325 liters kar.
Jag gör av med en 500 ml flaska/månad till mina cirka 1100-1200 liter vatten. IOFS utan CO2 tillsats, men alla akvarierna är ganska så fullplanterade och det växer så det knakar. 5 liter TMG kostar 700 kronor hos PWSS, så kostnaden för växtnäring blir ~70 kronor/månad = drygt 2 kronor om dagen. Värt pengarna tycker jag.
Jag doserar för tillfället ca 40ml var annan dag i mitt 300L kar :) Jag kommer skaffa något annat än TMG när jag har slut på min 5L dunk om en 200dagar .) så det kostar ca 4kr om dagen att köra karet i TMG sen är det ju CO2 och mat till fiskar och PMD oxå...
Som många sagt ha ett bra järntest och sen räkna fram det...
5 liter TMG kostar 700 kronor hos PWSS, så kostnaden för växtnäring blir ~70 kronor/månad = drygt 2 kronor om dagen. Värt pengarna tycker jag.
5 liter microplus kostar 50 kr och är nästan exakt det samma som tmg. Vill man använda nutrisi så blir det 770/10=77 kr kilot. För fem liter krävs mindre än 100 gram, dvs: mindre än 7kr för 5 liter tmg. DET är värt pengarna tycker jag. Om man ändå köper tmg för 700 kr så kan man lika gärna köpa nutrisil för 770 kr, sen räcker det livet ut.
MVH
Magnus