Arkiverad tråd – read-only.
hej hej !!
eftersom det har blivit nått vitt på insidan av glaset, vet inte om det är typ kalkavlagring eller nått men men.. då undrar jag, om jag tömmer hela akvariet och gör rent det hela, och även gör rent stenarna o gruset och då även glaset, kan man göra detta eller förstör jag hela bakteriekulturen då eller ??
gör inte rent gruset så går det nog bra
men kan jag plocka ur alla växter och stenar (utan att tvätta dom) och köra med hävert i gruset då ??
och vad ska jag göra med pumpen under tiden, ska jag ta lite vattan från akvariet och låta den vara där sålänge eller ska jag bara stänga av den ??
Du lär inte ha fått några kalkavlagringar på insidan av akvariet, om inte vattennivån varit under "avlagringen" och i sånna fall rekomenderar jag nog att du fiskar upp dina fiskar, tömmer ut vatten ner till den nivån, och skrubbar med ättika. Ju mindre du spiller desto bättre är det, men hur som helst, kommer du att åka på ett gäng större vattenbyten så fort du är färdig. Visst kan du tömma akvariet, men det gör i sig skada, dels på växter och dels på bakterieflora. Pumpen kör du lämpligen i en hink med akvarievatten, om den går att strypa så lågt, kan du köra den i samma hink som fiskarna simmar.
Lycka till.
B!
mm ok !! men jag har inget täckglas nu så vattennivån sjunker hela tiden, så kan de va kalk då ??
Spelar de ingen roll om de hamnar lite ättiksprit i karet?