Vilken art är det som är tuxedo hos dej, svärdbärare, platy eller indianplaty ?.
Har själv en Indianplatystam med hybridbakgrund, finns svärdbärare och förmodligen vanlig platy i dem, även om de flesta får en kroppsform som X. variatus.
Min stam har i alla fall låg fruktsamhet, kullarna är inte så stora och där är inte många yngel som växer upp till könsmogna fiskar.
Där har i alla fall varit svårt renavla dem. Från början var de brandgula med svart tuxedo, orange stjärt och gul ryggfena.
Avkomman varierar mellan ovannämnda, sunset, grå kropp med svart tuxedo och helt apelsinfärgade med mörkare orange stjärt. Dessutom är det inte lätt att få fram hanar av dem. Där blir oftast ca 10 honor för varje hane.
Jag tror att det är hybridbakgrunden som spökar på mina.
Du kanske skulle försöka hitta en ny hane eller 2 av samma typ som dina och se om det kan göra någon nytta.
MVH/Anita