Tyskland

#1 - 17 augusti 2005 20:24
Det verkar vara på väg att vända för akvaristiken där nere.:) Kom imåndags kväll fram till Zoozajak som skall vara världens största butik med sina 6000 kvm.
Kom fram vid 17 tiden och vad hände Jo trots säkert 200 parkeringsplatser fick jag köa för en P-plats. [:O] Det var rena Gekås. hehe

För övrigt kan meddelas att ett nytt offentligt akvarium nyligen öppnat precis bredvid skandinavernas stora "drickatapp" i Burg. Bara 6 km från Puttgarden.
Hann tyvärr inte gå in och hade heller ingen kamera med mig. Så det får bli nästa gång.
#2 - 17 augusti 2005 20:59
Måste ju bli ett zoopetvästrejs av detta!!! :rolleyes:
#3 - 17 augusti 2005 22:36
själv hoppas jag morsan hinner arbeta ihop lite pengar till australien :) få se lite tropiska floder live :D. en bonus är väll att jag älskar landet. Tyskland är riktigt framåt med skaldjur eller?
#4 - 17 augusti 2005 22:44
Jag som va där och handlade förfriskningar i fredags. Fast vi snålade och va bara där i en timme för att få tillbaks 250 danska på färjan. Nästa gång får jag kolla in fiskarna.

Körde hela vägen själv, 91,4 mil, rätt skönt att komma hem och sova sen :)
#5 - 17 augusti 2005 23:02
låter som du hade trevligt därnere :)
#6 - 18 augusti 2005 02:38
[QUOTE=marcuspajp]Jag som va där och handlade förfriskningar i fredags. Fast vi snålade och va bara där i en timme för att få tillbaks 250 danska på färjan. Nästa gång får jag kolla in fiskarna.

Körde hela vägen själv, 91,4 mil, rätt skönt att komma hem och sova sen :)[/QUOTE]


lider med dig.. jag körde bara halva sträckan jag, hemresan.. var hemma 2 på natten om jag minns rätt....
#7 - 18 augusti 2005 07:51
Ska nog ta en tripp ner till Tyskland igen här på hösten... Det är ju planerat ett rejs till Burg (min man mf) :rolleyes: Så varför inte titta förbi på nya akvarie etappen. Kanske orkar hänga med...

//Camilla
#8 - 18 augusti 2005 08:11
[QUOTE=kaj.p]
För övrigt kan meddelas att ett nytt offentligt akvarium nyligen öppnat precis bredvid skandinavernas stora "drickatapp" i Burg. [/QUOTE]
Är det helt nytt? Jag var i Burg för ett par år sedan, då var det ett relativt nybyggt offentligt akvarium i utkanten av stan. Låg bredvid nåt modelljärnvägsmuseum. Men det imponerade inte på mig precis. Men det kanske byggts om sedan dess. Eller så är det nåt helt annat.
#9 - 18 augusti 2005 08:11
[QUOTE=C.Ciklid]Ska nog ta en tripp ner till Tyskland igen här på hösten... Det är ju planerat ett rejs till Burg (min man mf) :rolleyes: Så varför inte titta förbi på nya akvarie etappen. Kanske orkar hänga med...

//Camilla[/QUOTE]

För din del handlar det väl nu om avhållsamhet ett tag framöver (läste dagboksinlägget).:D :D Grattis förresten.

När det gäller akvariet så tror jag det mest är östersjöfisk fick iallafall den uppfattningen av reklamen. Det ligger dock som fjärde byggnad på vänster sida vid första stoppljuset, ihöjd med Aldi.
#10 - 18 augusti 2005 08:22
[QUOTE=Hasse H][QUOTE=kaj.p]
För övrigt kan meddelas att ett nytt offentligt akvarium nyligen öppnat precis bredvid skandinavernas stora "drickatapp" i Burg. [/QUOTE]
Är det helt nytt? Jag var där för ett par år sedan, då var det ett relativt nybyggt offentligt akvarium där. Men det imponerade inte på mig precis. Men det kanske byggts om sedan dess.[/QUOTE]

Jag har iallafall inte sett detta innan ej helller reklamen. Är där ändå rätt så regelbundet då detta blir sista stoppet innan båten. Sedan fanns det ett till lite längre ner kring Heiligenhafen men vet ej om detta finns kvar.
Kjell Fohrman
Administrator
#11 - 18 augusti 2005 08:28
Det verkar vara på väg att vända för akvaristiken där nere.:) Kom imåndags kväll fram till Zoozajak som skall vara världens största butik med sina 6000 kvm.

Kom fram vid 17 tiden och vad hände Jo trots säkert 200 parkeringsplatser fick jag köa för en P-plats. [:O] Det var rena Gekås. hehe


Problemet har väl snarare varit att de små specialiserade akvarieaffärerna har slagits ut i parti och minut - medan stora supermarkets i stil med den som du nämner har ökat.
Under alla omständigheter skall det bli kul att se denna affär i samband med att jag skall ner till akvariemässan i månadsskiftet september - oktober (se Utställningar och möten).
#12 - 18 augusti 2005 09:28
[QUOTE=kaj.p][QUOTE=C.Ciklid]Ska nog ta en tripp ner till Tyskland igen här på hösten... Det är ju planerat ett rejs till Burg (min man mf) :rolleyes: Så varför inte titta förbi på nya akvarie etappen. Kanske orkar hänga med...

//Camilla[/QUOTE]

För din del handlar det väl nu om avhållsamhet ett tag framöver (läste dagboksinlägget).:D :D Grattis förresten.

[/QUOTE]

Tackar!! :) OJAH!!! Jag har inte druckit en droppe!! Endast med för att kunna fylla en extra kvot. Men det beror som sagt på om jag orkar.

//Camilla
#13 - 18 augusti 2005 14:36
Lite offtopic men vilka är billigast av bordershopen och calles??
Känns som bordershopen har större utbud men jag kanske har fel

H / Jimmie
Kjell Fohrman
Administrator
#14 - 18 augusti 2005 15:21
[QUOTE=jimel]Lite offtopic men vilka är billigast av bordershopen och calles??
Känns som bordershopen har större utbud men jag kanske har fel

H / Jimmie[/QUOTE]
Sorry - men en diskussion om var man kan köpa sprit billigast hör inte hemma här. Kör med www.alkis.nu eller nåt sånt istället:p
Kjell Fohrman
Administrator
#15 - 18 augusti 2005 15:23
OJ då - det fanns visst en sida med det namnet:eek:
#16 - 18 augusti 2005 16:56
*ASGARV!!!! :D Kjelle då! ;)
#17 - 18 augusti 2005 17:03
asgarv fin sida du hitta Kjell haha
#18 - 18 augusti 2005 19:02
HAHAHAHA den sidan va ju väldigt fin ;)
Sorry kjell får ta en ny tråd om det i offtopic.











Annons