Utomstående alger?

#1 - 2 februari 2009 21:41
Gjorde en tråd för ett tag sen angående någon sorts alg, som ser ut som små fjun (max 2-4 mm långa) i karet som jag tyckte var oförklarliga.

Nu har det slagit mig att det bara har växt på de 2 pinnarna jag plockade upp ute och tvättade i badkaret. Kan det vara så att dessa alger/växter är något som följt med "from tha outside"? :)

mvh Andreas
#2 - 2 februari 2009 22:09
Försök fota dina alger så blir det nog lättare för de kunniga att svara på vad det kan vara ;)
#3 - 2 februari 2009 23:18
Okej, ska ta en bild imorgon senast och lägga upp :)
#4 - 3 februari 2009 20:58
Här är en bild.. om än dock väldigt dålig. Försökte få till skärpa men det gick inte. Det är vitt ludd liksom.

http://www.speedyshare.com/421353451.html
Tryck på "akva 001.jpg" så ser ni bilden!

Någon som har en förklaring? :)
#5 - 3 februari 2009 22:01
Kanske är det svamp
#6 - 3 februari 2009 22:10
Nja, svamp tvivlar jag på att det är..
Det är mer trådlikt!

Verkar vara dystert med svar här dessvärre :/
#7 - 4 februari 2009 10:13
Jag undrar om det inte är vanliga gröna trådalger som det fastnat lite skräp på? Är det det, så lär den gamla kära siamesiska algätaren frossa på dem. Det finns också gott om alternativ till dem - bland annat äpplesnäckor, otocinclus-arter och sewellia-arter bör tycka om att äta dem.

Bilden är dock väldans svår att avgöra något från, den är både mörk och suddig.
#8 - 4 februari 2009 18:50
Har en ancitrus i, samt en räka av faktiskt okänd art (ska ta en bild när den vågar sig fram). Karet har nu gått i cirka en månad och allt flyter. Utom just dessa alger.

Tog nya bilder på karet idag, med blixt - blev då mycket tydligare i det av rötterna gula vattnet. Nu ser jag den gröna färgen och det ser onekligen så enkelt ut (gröna alger).


Tips på hur jag blir av med det? Siames säger du. Räkan verkar faktiskt gnugga på grenen efter det. Han är ny sen 1 dag så jag har ingen större koll på han.

Bild:
http://www.speedyshare.com/208701491.html

(Akvarium 004.JPG)
#9 - 5 februari 2009 11:10
Amanoräkor äter alger, men du behöver rätt många om de skall ge någon effekt. De trivs också bättre om de är många.
#10 - 10 februari 2009 10:14
Det är ganska vanligt att det blir vitt ludd på rötter man lägger i. Både plockade i naturen och köpta. Jag har läst i några andra trådar att det är en sorts svamp faktiskt. Är de väldigt slemmiga när du tar i dem? I så fall är det nog sådant. Det kan se ut som en klump, men de kan oxå se trådiga ut.

Jag läste att amanoräkor och ancistrus äter denna typ av vitt ludd, om det nu är sådant du har. Men om du nyss har lagt i en ny rot kan det nog vara denna.
#11 - 12 februari 2009 12:05
Allright, allright :).
Tack för hjälpen!











Annons