Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

UV-filter

Arkiverad tråd – read-only.

Lampa till ett UV-filter av märket Tetra pond.
Jag söker alltså bara själva lampan

teknisk data som står på filtret
type UV 3000
230 V/ 50 Hz (AC)
TC5 Watt IP 54

Jag har letat på nätet och kan inte hitta ett företag som säljer detta. Någon vänlig själ som kan hjälpa mig?
Gå till en lampaffär, och ta med den där, jag är nästan helt säker på att en standard 5watt Philips UV-c lampa är rätt. Det bör alla specialiserade lampaffärer kunna bekräfta, och ta hem.
B!
Du menar att man inte behöver gå till en akvariebutik och köpa ett sånt här? Borde ju bli en billigare historia då kanske.
Det är en standard lampa, nåja, så standard special lampor nu blir. Här i stan har vi minst 4 butiker som kan ta hem rätt lampa på max en vecka. En säljer enbart belysning, kabel, och kontakter, en säljer allt från strykjärn till takfläktar och rakaparater, och två är "vanliga" belysningsinriktade butiker. De säljer i stort sett allt som har med belysning att göra, utom disco & scen belysning. Får du inte tag i rätt grejer, får du planka av de spec's som står på själva lampan så ska jag vad det kan kosta att få hem, och posta en till dig.

B!
Jepps....om elkjedjan eller ljus i hem finns i närheten så kan du kolla där.
Eventuellt så kan till ock med bauhaus, krauta ha extra lampor som eventuellt kan passa.
Annars är det väl lampaffärer överlag, de brukar kunna beställa inom kort varsel.

Tillbaka till kategorin












Annons