uv-ljus i/utan på akvariet

#1 - 15 april 2007 19:58
Hej! har ett akvarium som blivit för litet för en sköldpadda, uv-ljuset sitter monterat i locket till akvariet. Jag har sen ett större äldre akvarium som har glastak sen ligger ljusrampen ovanpå. Tänkte jag skulle byta ljuset på de två. Och även invånarna i dem.

Fråga: Kan uv-ljuset ligga ovanför glastaket till akvariet eller måste det vara i akvariet för att det ska fungera korrekt ?


Och en följd fråga i värstafall får de vara i samma akvarie. Fungera det då att ha sköldpadda och guppis , molys i samma akvarie?
#2 - 16 april 2007 11:12
Nej du kan inte ha UV-ljus ovanför ett täckglas pga att UV-ljuset inte tar sig igenom glas. Kan du inte bara låta bli att lägga dit täckglasen?

Guppies och Mollies går jätte bra med sköldpaddor, tills paddan blir hungrig ;)
Jag har haft guppies som levande foder till våra paddor, dom går inte åt alla på en dag, men för eller senare får paddan tag i dom.











Annons