När jag slamsugit botten så har det funkat väldigt bra eftersom jag bara lagt ut slangen på altanen och sedan ner på gräsmattan.
Nu har vi fått jättemycket snö och kallt är det också så jag drog slangen till avloppet i badrummet i stället men det funkade inte alls. Jag antar att det blir för lite lutning.
Har tittat på Eheims batteridrivna slamsug, är det någon av er som har en sådan? Har ni några andra tips hur man kan lösa det?
En undran till eftersom jag är inne på bottenrengöring.
Sedan jag skaffade mina akvarier har jag alltid varit lite osäker på hur ofta man ska slamsuga botten egentligen.
Hos discusarna gör jag rent varje gång jag byter vatten (var femte dag). Är det för ofta eller för sällan, jag tänker då förstås på filterbakterierna, medans jag byter en ggr/vecka i apistokaret.
