Arkiverad tråd – read-only.
Har en växt i mitt kar som hängt med bra länge. Men den "kommer och går", ser ledsen ut ett tag, sedan får den ny kraft och växer som tusan. Tänkte att jag skulle försöka göra livet lättare för den, men vet inte vad växten heter. Jag är minst sagt _usel_ på växtnamn.. *S*
Här, bakom guramin:
http://www.zoonen.com/res/user/1678640/galleri/1683366/dscn1248_orig_SE.jpg
Och här i sin "helhet", den stora mitt i karet. Den som ser ledsen ut...:
http://www.zoonen.com/res/user/1678640/galleri/1762182/375_080112_orig_SE.jpg
Cryptocoryne, men exakt vilken är lite svårt att se, möjligen wendtii eller beckettii.
Se där! :D Cryptocoryne wendtii var det! Nu kan jag läsa på om växten! :)
Du har banne mig alltid svar på mina frågor, ansjo!! Tusen tack! Återigen! *Glad*
Och nu vet jag oxå varför den ser ledsen ut! :)
Den har ganska nyligen blivit flyttad och har nu mycket, mycket starkare ljus. Illa nog för en växt som inte uppskattar förändringar... :D
Ska byta de två bakersta lysrören så att ljuset blir lite mildare på den!
Inte mycket att göra åt då det ofta räcker att flytta den så smälter den ner för att snart komma igen med full växtkraft. Det har antagligen att göra med årstidsväxlingarna där växterna kommer från, regnperiod följt av kallare väder och efter det torka och då går den antagligen ner sig i det vilda.
Men så länge inte ruttnar/smälter så kan den få stå kvar som den gör och jag behöver inte bry mig om de lessna bladen (som ännu inte är "helfula")?
Det är där ljuset kommer in i bilden. Läste att om den fick mycket ljus så sträckte den inte upp bladen mot ljuset, utan istället horisontellt. Kanske dumt att ändra lysrören, det blir ju ytterligare en förändring. Den har ju stått där i en månad nu och håller kanske som bäst på att vänja sig.. Jag som hade en tanke på att dela den.
Kära nån, det är lika mycket jobb med växter som med fiskarna.. *S* Och det här skulle vara en enkel växt.. Pytsan! :p
Den brukar lägga sig horisontellt när den börjar växa igen men så fort den får lite fart så drar sig bladen upp mot ljuset igen.
Även om den ser ut att tyna bort helt så är det ingen fara det inte dröjer speciellt lång tid innan det kommer nya skott, och det kommer även skott en bit från moderplantan med då den förgrenar sig på rötterna.
Ska du dela på den så är det bara att göra det och ibland händer det ingenting och ibland tynar den som sagt ner sig ett tag:p.
Ahhhh... :) Dåså! Då passar jag nog på att dela den nu så jag inte väntar tills den börjar hämta sig igen och sänker eländet en gång till! Den är ju helt makalös till att breda ut sig. Antar att det är där "skotten" från rötterna kommer in i bilden. *S*
Tack ansjo!!
Jag har ett gäng Cryptocoryne-arter i mitt kar. Jag har aldrig upplevt "cryptocoryne-sjukan" när jag flyttat växten i samma kar med samma förhållanden. Däremot när jag introducerat den eller flyttat den till något annat kar.
Cryptos ÄR lätta, trorts Cryptocoryne-sjukan.
Jag har alldrig varit med om att dom inte återhämtar sig om dom drabbats.
Flyttade denna från ett kar till ett annat för en månad sedan, men verkar inte ha fått "sjukan". Däremot strejkar den nog pga ljuset.. Den har ett helt annat ljus nu mot innan.
Jag är glad så länge den håller sig någorlunda grön! :p
Cryptos ÄR lätta, trorts Cryptocoryne-sjukan.
Jag har alldrig varit med om att dom inte återhämtar sig om dom drabbats.
Samma här, mina
Cryptocoryne x willisii har fått flytta runt lite i mina kar, varje gång så degar dom ner sig totalt, trots delning.
Men efter 1 månad så växer dom så det knakar igen...
Det är roliga växter, gillar starkt alla Cryptocoryner, verkar vara omöjliga att ta död på.
Samma här, mina Cryptocoryne x willisii har fått flytta runt lite i mina kar, varje gång så degar dom ner sig totalt, trots delning.
Men efter 1 månad så växer dom så det knakar igen...
Det är roliga växter, gillar starkt alla Cryptocoryner, verkar vara omöjliga att ta död på.
Ehum... Omöjliga? :D
Men har dina då fått "sjukan" eller gör dom som min, bara "lessnar" lite?
Ehum... Omöjliga? :D
Men har dina då fått "sjukan" eller gör dom som min, bara "lessnar" lite?
He he, jo vi kan ju säga att dom fått en lätt släng av den.
Vissnat lite grann bara, och sett jätte deppiga ut, legat nästan helt plant mot grusen. Sen vips, så har de återhämtat sig med rekordfart.
Även om de tappar alla blad, så återhämtar den sig, det är min uppfattning...
BTW, dåliga blad klipper jag ner direkt...
Precis som Anettejt säger så återhämtar dom sig oftast trots att ALLA blad "smälter" bort.
Man bör också som sagt klippa bort dåliga blad per omgående. Döda blad tillför bara negativa effekter på såväl växten som karet.