Det finns ett oändligt antal spektralfördelningar som kan ge ett och samma kelvintal. Bara det gör att det är bullshit att gå efter kelvin för att bedöma hur bra en lampa är för växter.
Anledningen att man vill ha lysrör på 6500K är för att just dessa lampor ofta har fin färgåtergivning, men dom behöver inte ha det. Eftersom 6500K av de flesta människor uppfattas som varken kallt eller varmt så innebär det att det är jämnvikt mellan blått och rött. Ofta, men inte alltid, uppnås dessa genom en trifosforkombination där den blå och röda spiken är ungefär lika hög som den gröna. Det betyder att växterna åtminstone får två tredjedelar användbart ljus som trycker hårt på fotosyntesen. Den sista tredjedelen slösas på grönt som inte är lika användbart.
Trifosfor är generellt duktiga på att omvandla elektricitet till ljus vilket gör att de flesta av dessa är ganska bra, som i energieffektiva, för att gro växter.
Du kan dock få precis samma tillväxt med glödlampor, men det kanske kostar dig 5 ggr mer elektricitet.
, men det blir dyr elräkning
Som sagt...