Vad göra med skumboet?

#1 - 29 april 2003 14:13
Hur länge ska det äckliga skumboet från dvärggurami ligga kvar i akvariet? Försvinner det av sig självt eller? Det ser ju inte så mysigt ut men hane vaktar fortfarande boet.
#2 - 29 april 2003 14:49
hejsan!
vad göra med skumboet? vill du inte ha det så ta sönder den.
har du fler guramis än bara hanen? kolla isåfall att det inte är ägg där...

<center><img src=extra_smiley_pumpkin.gif border=0 align=middle>Bilder på mina akvarium mm<img src=extra_smiley_pumpkin.gif border=0 align=middle></center>
#3 - 30 april 2003 08:21
Tack, Det är 3 honor och man kan se ägg i boet men det händer inget mer. Förstörs boet av sig självt sen eller ?
#4 - 30 april 2003 09:40
Det är alltid en hanne som gör skumboet. Altså kan du inte ha tre honor, det måste vara minst en hanne. Om de övriga är honor så är det befruktade ägg i boet. Om du inte vill ha yngel så är det bara att kasta boet. Om du vill ha yngel så kan du försiktigt lägga över boet i ett mindre kar med hjälp av en ungsplåt.
MVH
Magnus

http://www.zoonen.com/minzoon.asp?oid=72523
#5 - 30 april 2003 17:58
hej
låt det vara det försvinner ändå senare.

MVH Shpend











Annons