Arkiverad tråd – read-only.
Hej!
Vore roligt att veta vad ni har för hundar?
Och vad ni gör med dem sällskap, bruks ??
Själv har jag en Whippet/Collie kosning på två år
som heter Gösta. Och vi tränar det mästa.
Det vi gillar bäst är nog freestyle, men även spår och sök
är roligt.
Har även ställt ut Gösta när han var mindre med goda resultat :)
Gösta har bott med mig sen han var 12 veckor gammal.
//Nattis
Du har en lurcher med andra ord:)
Själv har jag Silken Windhounds.
Har en Staffordshire Bullterrier. Se bild på min avatar till vänster.
Sedan har jag en blandras mellan Chihuahua/Pekingese och ev Tibbetansk Spaniel.
Har en staffordshire bullterrier som fyller 2 år i augusti. Vi tränar mest lydnad men vill prova på det mesta inom brukset och agility.
Har två Jack Russell terrier pojkar på 3 och 6 år och en Dogo Argentino flicka på 1 år. Dom är främst sällskapliga vakthundar.
Har en Shetland Sheepdog på sju år, till sällskap "bara".
Har en byracka vid namn "Kompis" vars mamma är schäfer/border collie och pappa är schäfer/golden retriver.
Kompis är också "bara" som sällskap...
och jag har ett litet yrväder till chihuahua
Beuaceron (Fransk vallhund, ganska sällsynt i Sverige. Många tror det är en blandras mellan Doberman och nåt mer) och en Cavalier King Charles Spaniel.
Vi har en bearded collie, hon är 5 år.
Sen har vi en blandras mellan rottweiler och schäfer. Han är en omplasering och är nu 4år.
Hehe, tydligen inte, fast här behöver man kanske inte lägga in bild då...
Om jag inte minns fel så finns mina groenendael på bild i den tråden.
... eller så gjorde dom inte det. Bara länkar som nog inte fungerar längre. Kanske är dax att slänga upp nya bilder där. Jag har iallafall två groenendael och så även en pointer som jag har lite då och då, lite halvt delad vårdnad sen jag och deras husse separerat.
Hej, vi har en Norsk Lundehund. Rasen är ett par tusen år gammal men var nära att dö ut för ca. 50 år sen men ökar nu i antal. Den väger 7-9 kg och är en spets som från början var ämnad till att jaga lundefågel i fjäll där människan inte kom åt själv. Alltså var det nästan mer värt att ha en lundehund än en ko på den tiden. För att kunna klättra har den en extra tå på varje tass och kan få ut benen åt sidorna (till skillnad från andra raser som bara kan röra benen framåt och bakåt) lundehunden kan också böja huvudet helt bak på ryggen, ett måste då den inte skulle fastna i lundefåglarnas trånga gångar. Den var en självständig jägare i människans tjänst och även om den idag endast används som sällskapshund kan den vara envis och ha alldeles egna ideér om saker och ting. Något jag uppskattar då det ger min hund personlighet. Vill du veta mer så gå in på www.lundehund.se
Jag har två dobermann en brun och en svart. Den äldsta är 5 år och den yngsta 5 månader.
Båda min hundar tränas i bruksspår, den ena ska jag börja tävla med när hon är mogen. Åker också på utställningar med den yngsta fast vi har bara hunnit med en än så länge.
Jag har en boxer hane och en tik som är 75% boxer, de tränas i lydnad och spår men är framförallt mycket sällskap!
Jag har en korvapporterande schäfer!
Jag och min flickvän har en Amstaff ( American staffordshire terrier). Han heter Tyson och är snart 1 1/2 år gammal. Har haft honom sen han var åtta veckor [:o]
Vi har en Japansk spetsvalp här hemma, ganska snart 4 månader gammal. En sån där som får alla man går förbi att pipa "ÅÅHH, vad söt!" och så går man där och sträcker stolt på sig; det är MIN valp :D:p
Har redan lagt upp några bilder i Almänna hundtråden, men kan lägga upp en här för de som inte orkar kolla i den andra tråden.
Hej
Har 2 st Cane corso, 1 tik (som heter Lucréce)o 1 hane (Rino)på 2½ respektive snart 4år, har oxå en boerboel tik som precis fyllt 2 år o heter Zantie.
Lyckas jag så lägger ja in en bild på dem.Hmm fattar inte hur man lägger in bilder?? ska forska lite i det, kolla så länge på min hemsida:)
http://www.freewebs.com/corsoland
Lena
Vi har tre st Cavalier king Charles spaniel! Och har kennel! Just nu har en av våra tikar en valp ^^.
Vi har en blandis, hon är labrador/schäfer/new foundland/pyreneer..
Jag har två Leonbergertikar 3 år & 1 år gamla samt en blandrastik Rottweiler/Lh Schäfer på 6år.
Tränar och tävlar vatten, viltspår & lydnad med lejonen.
Vi har en tibetansk spaniel som är 3,5 år. Han brukar ligga i soffan och titta på fiskarna i akvariumet. Vi har en Helig birma också men han ligger helst ovanpå akvariumet (täckt ramp). :)
vi har en golden 9 år, o tre blandisar 7år 5 år o en liten på 4 månader. dom stora är golden-nuffe-bordercollie-rottis dom är morbröder till valpen som även har groendal i sig.
2 st bordercollies vid namn Rick och Morris 11 och 6 år gamla.
Rick på bifogade bilden.
;)HEJ ;)
Jag har en Kuvasz på 7mån........Så här är det full fart :)
MVH Rogge
En brun flat coated retriver hane som är 6 år.
Vi har en bichon havanais tik på ca 2 år och snart ska vi skaffa en hane på 1 år :)
Hanen heter Bosse och tiken heter Isa...
Birk
en medvetet uppfödd blandras 75% collie 25% flatcoated retriever
http://i141.photobucket.com/albums/r79/caudata/Hundar/gribby013.jpg
6 år i november
Blandras Shäfer labrador + De är bara mamma hund som vet vem som e pappa, så de e blandat med mer men vet inte vad...
En riktig söt liten gatkorsning...
Mina:
Roughrags Ragdoll - Belgisk Vallhund / Laekenois
Humlans Belle Marguerite - Mops
Kära sambons:
WW-08 KBHV-08 NORDV-07 Roughrags Rage - Belgisk Vallhund / Laekenois
Elvis - Spansk blandning
//C
I huset finns 12st Cavalier Kings Charles Spaniel och 1st Nova Scotia Duck Tolling Retriever.....plus för tillfället lite Cavaliervalpar.
/ Göran
Jag har en dalmatiner tik som heter Fia vi har haft henne sen hon var 11 månader, hon är nu 4 år. På vinter brukar jag tolka bakom henne något som både hon och jag tycker är jätte kul. Annars är hon mest våran lilla knä hund.
http://www.zoonen.com/visabild.asp?oid=1892541#