Vad i HELA friden är detta?

#1 - 3 augusti 2011 20:09
Som rubrik ovan... Hittade den idag när vi städade vår tank med eldbukssalamandrar, ligger även 2st ancistrus i samma kar.

Försökte få en bra bild på den, men den var inte stor, och mitt 18-55 är inte det bästa >_<

http://tinypic.com/r/2e6h9n4/7
#2 - 3 augusti 2011 20:50
Ingen aning, men den såg cool ut :)
#4 - 3 augusti 2011 21:07
En sländlarv av nå´t slag.
#5 - 3 augusti 2011 21:13
Flickslända måntro, ser ju VÄLDIGT likt ut..
http://www.zoopet.com/forum/showthread.php?t=146522
#6 - 3 augusti 2011 21:15
Vi matar enbart med frysta mygglarver, fryst räkmix och på senare tid en och annan daggmask inköpt i butik.. Kan den ha kommit med maskarna måntro? Vi bor på 5e våningen, så känns inte troligt att en slända varit inne å lagt ägg :d
#7 - 3 augusti 2011 21:26
Vad komemr salamandrarna ifrån? butik eller naturen?
#8 - 3 augusti 2011 21:27
Det är en flicksländelarv. Oskadlig och trevlig med reservation för om du har små yngel, det skulle den kunna fånga.

Fryst mat kan det inte ha kommit med. Och att en slända skulle ha lagt ägg i akvariet är om än inte omöjligt så i alla fall osannolikt. Återstår att affären på nåt sätt fått den med maskarna, har de fångat levande foder är det inte ovanligt att få med flicksländor och sen har de väl rört till det på nåt sätt.
#9 - 3 augusti 2011 21:33
Salamandrarna är Kinesisk eldbukssalamander bland annat, inget man hittar hemma i sverige (vad jag vet) :)

Känns troligast att det kommer med daggmasken från affären, konstiga är ju dock att jag är VÄLDIGT noga med att tvätta dem för att sådant här inte ska hända, så måste nästan ha legat i magen på en daggmask..











Annons