Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Var finns Hornsärv?

Arkiverad tråd – read-only.

Vet någon här på zoopet om det finns någon zoobutik där man kan hitta Hornsärv kring Mölndal/Göteborg?

(Det är min kompis som är ute efter Hornsärven och inte jag. Hon är bortrest under den här veckan och har ingen tillgång till dator. När hon kommer hem ska vi byta ut gruset mot sand och samtidigt köpa fler växter, bl a hornsärv. Men hittills har vi inte hittat någon i de affärer vi varit i...)
varför inte kolla plantswap eller tradera tex, troligtvis billigare än nån affär oxå ;)
Varken jag eller min kompis får köpa något via internet :(
(Pmdd är enda undantaget)
Hornsärv växer som ogräs i ett av mina akvarier. Hur gör man för att skicka växter på posten? Vad måste man tänka på när man packar in dem?
Just Hornsärv tål ju rätt låga temperaturer, så de borde ju inte vara så krångligt att skicka dem... men de måste ju vara packade så att de inte kläms sönder eller blir alldeless för kalla. Har själv aldrig skickat växter eller liknande [:o]
Solid skrev:
Varken jag eller min kompis får köpa något via internet :(

(Pmdd är enda undantaget)


Ok men kolla om inte nån på plantswap har lite att skänka iaf, att skicka 11kr till porto kan ni kanske få göra ;) ?
[FONT=Comic Sans MS]Nol brukar ha Hornsärv hemma[/FONT]
Mona skrev:
Hornsärv växer som ogräs i ett av mina akvarier. Hur gör man för att skicka växter på posten? Vad måste man tänka på när man packar in dem?


Beror på hur noga man vill vara men enklast är att lägga växterna i lite blött dasspapper och sen en plastpåse med lite luft i så den inte blir helt platt, vill du va på säkra sidan så lägger du det sen i en liten kartong, ett vanligt kuvert brukar dock funka men ibland är posten lite för hårdhänta för att det ska gå bra, beror oxå lite på hur ömtåliga och många växter man skickar.
Jag har köpt Hornsärv på Herkules Zoo, vet inte om de har det nu. Ring eller åk dit och kika!
Solid skrev:
Varken jag eller min kompis får köpa något via internet :(

(Pmdd är enda undantaget)



?? varför får ni inte köpa ngt via nätet?
peterhaack skrev:
?? varför får ni inte köpa ngt via nätet?

Det får du prata med mina föräldrar om, jag tycker inte de har någon giltig anledning till det alls :mad:

Just Pmdd får jag köpa i alla fall [:o]
Jag brukar förpacka mina i plastpåse och sedan ner i en uppvikt och uppklippt mjölkkartong, som jag häftar ihop. Har funkat kanon varje gång.
Tack för alla svar!

Nol tar ju lite mer än en timma att åka till (föräldrar som vägrar köra = bussresa) men det gör ju inte så mycket. Herkules är närmare så vi kan ju åka och kolla där först.

Tillbaka till kategorin












Annons