Vår kampfisk Stefaan regerar...

#1 - 2 april 2003 22:08
Hej jag har ett akvarium med guppys,black mollys,rödmunstetra och två pansarmalar och så då en kampfisk hane och en hona.Nu e det så att vi ger maltabletter åt malarna men alla är ju på dom hela tiden och när så gott som alla fiskarna är runt tabletten och försöker äta så kommer ibland vår kampfisk hane och då sticker alla direkt och han får äta i lungn och ro.Han brukar även greppa tabletten imunnen och ta med sig den till ett "eget" ställe.Är dettta bra/normalt??och får malarna tillräckligt att äta? De andra fiskarna äter ju även flingfoder.

M.v.h
Lorennia

Blong
#2 - 2 april 2003 23:13
Algtabletterna är populära även i min burk och det brukar inte bli något över till de stackars malarna. Så jag matar med ärtor och brysselkål oftare.

-----------------------
B-ianca/www.frogpage.se
#3 - 3 april 2003 11:21
det är normalt <img src=icon_smile.gif border=0 align=middle> mina fiskar i 100 liters blir galna då de får mat som är till malarna.

ett bra tips (tycker jag) är att dela tabletten i mindre delar och sätta ner den där man matar fiskarna. och sen tappar man ner en tablett på andra sidan, så malarna får käk. funkar för mig <img src=icon_smile.gif border=0 align=middle>

<img src=extra_smiley_pumpkin.gif border=0 align=middle>

<center><img src=extra_smiley_mohawk.gif border=0 align=middle> <img src=extra_smiley_pumpkin.gif border=0 align=middle> Hårdrockaren <img src=extra_smiley_pumpkin.gif border=0 align=middle> <img src=extra_smiley_skull.gif border=0 align=middle></center>
#4 - 3 april 2003 12:40
Min mal jagar bort dom andra när han ska äta,
sedan ligger han och suger på tabletten tills han är nöjd.
Då får dom andra äta av den....
#5 - 3 april 2003 12:43
Hej!

Tips som su kanske redan kör med:
Lägg ALLTID i maltabletten när du släckt lyset PÅ KVÄLLEN, så är malarna som mest aktiva och känner snabbt doften av tabletterna, det funkar för mig. Jag skulle inte ha min kampfisk ihop med mina guppyhanar, stor risk för trakaserier ifrån kamphanen.

Zobb

"Any given day you can win or loose, but the point is, you can win or loose like a man"
Al Pacino

60L Sällskaps.
20L Kampfisk
12L Yngel











Annons