Var ska man göra av alla yngel?

#1 - 10 oktober 2006 11:26
Hej allihop!

Helt plötsligt har mina malawiciklider börjat yngla av sig, :) SAMTIDIGT!:eek:
Fick för 3 veckor sedan en kull Cynotilapia afra och nu är samma hona ruvande igen. Har även en Metriaclima estherae som ruvar sedan 1 vecka.
Har endast ett yngelkar på 40 l.
Just nu har jag estheraehonan tillsammans med afraynglen, men hon verkar lite "orolig" däri. Kan jag låta henne spotta sina yngel däri?
Vart ska man göra av alla ynglen?
Har satt ut en annons på ciklid.se, men det verkar inte vara någon som nappar..

Tacksam för svar!
#2 - 10 oktober 2006 11:29
Sälja till din lokala akvariehandlare?
#3 - 10 oktober 2006 11:31
Vilket pris är rimligt att ta för dessa fiskar?
Så det är bara att ringa och fråga ifall de tar emot dessa då?
Måste bara passa på att berömma ditt akvarium: Skitsnyggt!!!
Vad har du för bakgrund?
#4 - 10 oktober 2006 14:43
Vilket pris beror på hur stora ynglen är. Är dom pyttesmå så kan det vara svårt att sälja dom. Men du kan ju alltid lägga upp en annons här på zoopet eller ringa nån akvariebutik och fråga.

Vill man inte ha yngel så kan man ju alltid låta honan spotta i huvudkaret så äts ynglen upp av andra fiskar. Men tänk på att ruvande honor i huvudkaret kan bli jagade/trakasserade av andra fiskar så håll uppsikt.

Har du en ruvande hona med andra yngel så kan honan äta upp dom när hon väl har spottat.
#5 - 10 oktober 2006 14:44
frågan är väll inte vilket pris du kan ta ... utan vad butiken vill ge dig.
#6 - 10 oktober 2006 19:10
mayday skrev:
frågan är väll inte vilket pris du kan ta ... utan vad butiken vill ge dig.


Jag menade om man sålde dem genom en annons..
#7 - 10 oktober 2006 19:16
jag sålde Scalare yngel till en butik förra veckan jag fick 6 Kr styck för dom, Hade dom varit större hade jag fått 10. Mitt tips är att ha kvar dom så länge man orkar så dom hinner bli stora, sen sälja dom..
#8 - 10 oktober 2006 19:31
Vissa butiker verkar inte vilja ta emot yngel, vad beror det på?
De borde ju tjäna en slant på det tycker man.
#9 - 10 oktober 2006 20:04
Daniel_N skrev:
Vissa butiker verkar inte vilja ta emot yngel, vad beror det på?

De borde ju tjäna en slant på det tycker man.

De brukar påstå att det är "risken för bakterier"

Yeah sure! Det ligger döda fiskar i deras kar medáns våra förökar sig för mkt, vem har renast kar???? ;)
#10 - 18 oktober 2006 15:11
Daniel_N skrev:
Vissa butiker verkar inte vilja ta emot yngel, vad beror det på?

De borde ju tjäna en slant på det tycker man.


Absolut!
Jag var inne i en djuraffär här i Oskarshamn och frågade om de tog emot malawi, men de hade tydligen avvecklat sina malawiakvarium. *typiskt*

Är det någon som vet om det finns någon djuraffär eller liknande runt Oskarshamn eller Kalmartrakten (Det kanske inte är så många smålänningar här på zoopet..?) som tar emot malawi?











Annons