Varför kostar körsbärsräkor så mycket dyrare i affärerna?

#1 - 18 februari 2007 22:45
Kolla lite runt i stan och såg att de kostar runt 50kr-60kr. Verkar lite dyrt för att vara körsbärsräkor när man ser att de är ganska enkla att hålla samt att de ger massa avkommer.
Pratar om butikerna i stockholm, de mesta zoo butiker. Undrade oxå vilken affär i stockholm som har skaldjur som räkor och krabbor i bra priser :p.
helst centrala :O

T.ex. i havanna zoo så har dem ett större utbud än butikerna jag tittat på.
#2 - 18 februari 2007 23:12
här kostar körsbär 69:-styck...*suck*
#3 - 18 februari 2007 23:33
Diwa skrev:
här kostar körsbär 69:-styck...*suck*

exakt... hur kan de kosta så mycket egentligen? Förstår att mat och frakt samt köpa in dem kostar en del men för 70 kr kan man köpa en del fin fina firrar
#4 - 19 februari 2007 06:38
Affärerna har skatt o moms på allt o betala också. Plus hyra, elräkningar, personalkostnader.
#5 - 19 februari 2007 07:40
Jag tror (ganska dåligt underbyggd teori) att det beror på att där är rätt stora förluster vid transport och hållande av räkor. Samt att räkorna har kommit lite i ropet och att efterfrågan är lite större än tillgången för tillfället.
#6 - 19 februari 2007 07:54
[FONT=Comic Sans MS][COLOR=red]Precis som Måns skriver så är det ju tillgång och efterfrågan som styr priset. Och förstås konkurrens.[/COLOR][/FONT]
[FONT=Comic Sans MS][COLOR=red]Och handlarna tar väl ut vad dom kan för sina varor.[/COLOR][/FONT]
[FONT=Comic Sans MS][COLOR=red]Om det inte finns någon som vill betala 50:- eller 69:- för en körsbärsräka så kan dom inte heller sätta det priset. Utan antingen välja att sälja med lägre vinst eller inte sälja alls.[/COLOR][/FONT]











Annons