Arkiverad tråd – read-only.
hej, varför blir mitt vatten gulaktigt?? värderna är bra, och jag gör delbyte varje vecka med ca 10 L. jag trodde tidigare jag hade "influser" eller vad de hette men vattnet är klart numera, jag har även bytt allt vatten men efter några dagar blir de gulaktigt igen VARFÖR??:confused:
har du en rot i akvariet, det kan göra vattnet lite brunaktigt ut,
jo jag har en jättestor rot? "går det över" nån gång eller är de nått man måste leva med??
Det kan ta rätt lång tid innan rötterna slutar fälla. Men det te-färgade vattnet är faktiskt helt naturligt för många av de fiskar som vi håller i akvarier och de trivs med det. Själv vill jag ha te-färgat vatten. Dels för att mina firrar gillar det och dels för att jag tycker det är snyggt. Fast det beror ju på vad man har för bakgrund. Har man en blå bakgrung så ser det inte så snyggt ut.
Vad har du för fiskar?
hehe.. de är precis de jag har blå bakgrund, och de är skitfult, man ser ingenting. bara om man tittar noga.. jag har 2oscar, 1näbbgädda, 1gurami, 1scalar, 2malar och 3-4 kräftor. du kan få mitt vatten om du vill :-) tack för svaren!
Haha :D Tack, men jag har redan te-färgat vatten i mina akvarier. Dina fiskar gillar det dock. Funderat på att byta bakgrund? ;)
näe inte de, jag ska hålla ut tills vattnet blir "klart" igen, jag tycker de är snyggt då de är lite blått. hur länge kan de ta innan roten slutar "färga" mitt vatten?har haft den ca 3 månader.
Det tar från 3 mån till 30 år, alltså omöjlig att säga eftersom det beror på roten vad den släpper.
MVH Lasse
jag lät mina rötter ligga i badkaret med riktigt varmt vatten i nästan 2dagar, skrubbade av dom noga med svamp och tandborste =)
det blev kanoners!
Ja det kan man göra. Men då är det viktigt att man rengör badkaret noga innan man stoppar ner rötterna.
För att inte tala om att rengöra badkaret efter att man tagit upp roten..
Äh, inget svårt att skrubba ur efter en rot jue. Efter saltning av fisk i badkaret till rökning där kan man prata om att vara noga så man inte luktar fisk.
Röka fisk i badrummet......huh :)
Hur kan du göra det... verkar vansinnigt
Bara saltning i badrummet inte rökning.