Världens farligaste djur

Kjell Fohrman
Administrator
#1 - 2 februari 2014 20:57
En lista över världens farligaste djur hittar ni på denna sida
#2 - 2 februari 2014 21:01
Förutom att ettan känns som någon tryckt in... så stämmer nog listan rätt så bra.
Fast lite felformulerat, det är inte myggan som dödar..
Kjell Fohrman
Administrator
#3 - 2 februari 2014 21:15
Nja -nog är ettan ganska given och vad gäller myggan så räknas väl indirekt dödande också in.
#4 - 2 februari 2014 23:34
Ja nummer ett hade jag nästan redan listat ut innan jag läste listan.
Skönt i alla fall att hajen inte va med, det är ju inget ofarligt djur men det har ju genom alla år varit populärt i media att överdriva hur farliga dessa djur är.
#5 - 3 februari 2014 06:15
Hmm, jag förstår att graden av farlighet räknades som antal döda per år men nog borde fästingar kvalat in på listan över farliga djur då de precis som myggan indirekt orsakar stort lidande för individer.
#6 - 4 februari 2014 08:12
På 12.e plats hittar vi Tigern, där står det:

12. Tigers – The lion may be the king of the jungle, but the tiger is the king of killing humans. Of course, it’s still a relatively low number. They are estimated to kill around 100 humans per year. I’m guessing in most cases, said humans provoked them.

"King of the Jungle" skriver man om Lejonet. Det är sällan man hittar Lejon i djungeln. De gillar inte den sortens skog.

Se wiki om deras utbredning.

[h=3]Habitat och aktivitet[redigera[COLOR=#555555] | [/COLOR]redigera wikitext][/h]Lejon är inte särskilt specialiserade vad gäller habitat. De föredrar savann men lever även i torra skogar och i halvöken. Lejon undviker däremot täta och fuktiga skogar samt vattenfattiga ökenområden.[SUP][SIZE=2][11][/SIZE][/SUP] De är inte lika goda simmare som tigrar men trots detta dokumenteras ibland individer som korsar större floder. Arten har en tendens att vara aktiv på natten. Beroende på vädret, födotillgången, människan och andra faktorer kan lejonet flytta sin aktivitet till dagen.[SUP][SIZE=2][23][/SIZE][/SUP]
#7 - 4 februari 2014 09:10
Ja jag håller med dig Ken.
Jag har alltid retat mig på när man säger King of the Jungle om lejon. Är det någon som är King of the Jungle så måste ju det va tigern.

I Afrika hittar man inte många lejon i regnskog, det finns säkert en hel del. Men som du säger så håller dom ju mest till på savannen. Och egentligen förstår man ju varför. Mycket djur där och lätt att jaga.
Det skulle va roligt och se ett lejon försöka springa ifatt en liten antilop i djungeln :p
#8 - 4 februari 2014 14:43
Det finns i alla fall en lejonflock i Afrika som har bosatt sig i ett träsk.

De afrikanska lejonen håller ju till större delen till på savanner, men det indiska lejonet verkar leva i skogar, även om de kanske undviker de täta regnskogarna.
#9 - 4 februari 2014 16:18
Ja nummer ett hade jag nästan redan listat ut innan jag läste listan.

Skönt i alla fall att hajen inte va med, det är ju inget ofarligt djur men det har ju genom alla år varit populärt i media att överdriva hur farliga dessa djur är.


Precis vad jag med tänkte angående hajen, det kanske är en pågående disneyeffekt på hajarna som håller på att ändra vår uppfattning om dem som blodtörstiga mördare.
#10 - 4 februari 2014 17:07
Om man räknar med smittspridare, t.ex. myggan, så har man missat en del djur. Flugor, möss och råttor sprider allmänt smittor till livsmedel, sandflugor sprider en del olika sjukdomar m.m.
Sen skulle jag tro att inälvsparasiter dödar fler människor än vad stora rovdjur gör.
Förresten om man dör av trikinförgiftning är det då masken eller grisen som har dödat en? :)











Annons