Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Växter mår inte bra

Arkiverad tråd – read-only.

Hej

Har ett 5oo liters med växter och fisk i sedan ett år.
nu har bladen på de flesta växterna börjat "rulla" ihop sig i topparna och bli missfärgade.
Jag kör med aquarell rör och tmg. Och det har funkat klockrent fram tills nu.
vad är det för närningsbrist de lider av när bladen börjar rulla ihop sig i topparna och mista den gröna färgen.

Calciumbrist låter det som. Jag ser att du har Altumscalarer - kör du torvfiltrering?
jag kör ett flytande torvextrakt "Sera morena" istället för torvfiltering. körde förut med socka med torv i, vart lite drygt att tömma mitt eheim 2229 var 6 vecka för att byta torv.
Torvfiltrering är bättre för tillslut blir det mättat med Calcium och Magnesium och dessa ämnen behålls i systemet. Med Sera Morena så blir det förmodilgen mer så att det binder med Calcium och Magnesiumet och åker ut vid första bästa vattenbyte. Resultatet blir att du förmodilgen får lägre Calciumhalter och därmed ledsnare (krulliga) växter än tidigare.

Altum och Diskus trivs i vatten som inte är speciellt bra för växter. Det är ett problem om man vill kombinera dom båda.
Jag är snart så imponerad av dig defdac att jag kräks. Jag som trodde att du "bara" kunde växter. Hur länge har du hållt på egentligen? 200 år?
ja, man kan undra...8)

Mvh Malawi´n
Nja alltså, jag tog ett litet sökrace när jag läste i den här tråden för jag hade för mig att torv absorberar Calcium och Magnesium och på så sätt gör vattnet mjukare.

När jag sökt på detta fenomen tidigare har jag inte fått fram något vettigt, och egentligen inte nu heller annat än vaga antydningar att så är fallet. Exakt hur det fungerar skulle jag jättegärna vilja få reda på (hur jonbytet fungerar, varför det fungerar osv). Och nu när jag sitter och skriver det här inlägget kom jag på att det borde gå bra och söka på
peat CEC "ion exchange"

och hittade följande sida som förklarar på för mig lagom komplicerad nivå:
http://hjem.get2net.dk/Best_of_the_Web/peat%20page.html

The active ingredient in peat is "Tannic Acid" (digallic acid). This acid reacts with the hard water to produce: 2(HCO3) (carbonate) 2(H+) (acidity) 3(H20) (water) So the alkalinity (OH-) is removed, acidity (H+) is added, and Calcium (and magnesium) are absorbed by the peat thus removing hard ions from the water.

Det här var ju intressant:
Remember that a relatively large amount of peat placed in an aquarium will soak in ie. liquid fertilizer; so the water column may contain fewer trace elements after an addition. Once the peat's CEC threshold is reached the water column will return to its normal concentrations.

Dvs torv *i bottnen* börjar fungera först efter att torven "mättats" och därefter med CEC kan ges till växter, men torvfiltrering där man byter ut torvstrumpan med jämna mellanrum (eller som med Sera Florena hela vattenkolumnen) borde det bli mindre bra (eftersom man slänger ut den uppbundna näringen).

defdac,

det här är en luring. Torv binder tungmetaller av alla kategorier, men en del chelaterar den i stället, såvitt jag kopplat det. Det innebär ju att en del ämnen kommer att finnas tillgängliga för växterna ändå. Torven har jag också för mig funkar annorlunda under syrerika respektive syrefattiga förhållanden, så det med botten skriver jag inte under på rakt av. Torv i vattenkolumnen och torv i botten tror jag kan ge lite olika resultat.

Kalcium och magnesium hör inte till dem som kan plockas upp igen så vitt jag greppat det, men exakt var de "tar vägen" har jag inte pejl på. I ett kar där jag vill ha Ca och Mg hade jag i vart fall inte kört med torv i någon form. Fast nja... jag är ju på gång att kombinera Onyx med torv, så osvuret är bäst.

Fredde,
vad har du för hårdhet i kranvattnet och hur ofta byter du vatten? Långt de flesta normala kar i Sverige drar sig mot surare och mjukare vattenvärden efter ett tag. Kan vara värt att kolla upp.

Hilsen!!


Torv binder tungmetaller av alla kategorier, men en del chelaterar den i stället, såvitt jag kopplat det. Det innebär ju att en del ämnen kommer att finnas tillgängliga för växterna ändå.


Ja det är CEC:en du pratar om. Torven binder upp metallerna och torven slutar ge pH-sänkande förmåga varvid man byter ut den - dvs den har fungerat som en näringssvamp om man bara kör den i filtret.

Har man den i bottnen däremot så kommer den bara göra det initialt och sedan kan växterna också få tillgång till den via CEC:en.



så det med botten skriver jag inte under på rakt av. Torv i vattenkolumnen och torv i botten tror jag kan ge lite olika resultat.


Vad är det du inte skriver under på? Vi verkar rörande överrens om du medger att det inte fungerar på samma sätt i bottnen som i vattnet?
Vad är det du inte skriver under på? Vi verkar rörande överrens om du medger att det inte fungerar på samma sätt i bottnen som i vattnet?


Prexis det jag menade. Vi ÄR rörande överens... *lurar* ...och jag som tänkte att vi kunde gnabbas lite, det var ju ett tag sedan... *skratt* En annan gång!!

Hilsen!!
Hur länge håller sig torv aktivt ? har en strumpa som jag haft lite i olika kar.La ner den nyss i mitt diskus kar.
Edlund,
det är vansinnigt svårt att säga. Torv har väldigt olika utgångsläge - en del är inte ens aktiva från början. Enda sättet är att testa torven i avseende kring ph/kh. Lägg lite i ett glas kranvatten som du har mätt innan och se vad som händer efter några dagar. Då vet man, annars inte.

Hilsen!!
hehe ok får vänta o se då.Sänker torvet kh ? för det vill jag inte!
Edlund,
enda sättet att få reda på det är att testa torven. En del torv sänker kh finfint, andra gör ingenting. Olika kvalisort. Testa, inte vänta och se.

Hilsen!!
Ursprungligen skickat av PatrikMalmo

defdac,





Fredde,

vad har du för hårdhet i kranvattnet och hur ofta byter du vatten? Långt de flesta normala kar i Sverige drar sig mot surare och mjukare vattenvärden efter ett tag. Kan vara värt att kolla upp.



Hilsen!!



Jag bor som sagt i uppsala där vi nog har sveriges hårdaste vatten =)

och jag byter ca 1/4 del - 1/3 varje vecka.

så om jag har tolkat er rätt så skulle jag ju kunna testa att strunta i torv extraktet under en tid.
hur tillsätter jag lite extra kalcium på ett smart sätt.

/Fredde. som funderar på att sälja sina altum nu, dock så e dom så fina nu när de är fullvuxna " 30 cm"


Jag bor som sagt i uppsala där vi nog har sveriges hårdaste vatten =)


Då kan vi nog ganska lugnt avfärda Calciumbristhypotesen 8)

Vad är det för växt som får krulliga toppar?

Svärdsplantorna och Hygrophila corymbosa "Siamensis"
Siamesisk Hygrophila lider mest. övriga ser också lessna ut nu " tappar stinget " =)

jag som trodde att jag hade fått igång växtköret bra nu, men ett bakslag friskar upp minnet att det inte är så lätt med akvarie växter

/Fredrik
Kan det vara järnbrist? Har du kollat järnhalten?...Jan
Ursprungligen skickat av Messier

Kan det vara järnbrist? Har du kollat järnhalten?...Jan


Det var något nytt för mig. Jag trodde bara krulliga nya blad kunde bero på Calcium- eller Bor-brist. Var har du läst om det?
Jag antar att tappar färgen innebär att den blir vit?

om jag inte missminner mig är B, Borbrist ganska likt Calciumbrist? ska ge missformade blad...

rätta mig om detta är fel ...

EDIT:
=) ops såg inte att det var 2 sidor lycka till iaf :)
hur rättar man till järn och Bor brist?
något som man hittar var?`
Ursprungligen skickat av Fredde S

hur rättar man till järn och Bor brist?

något som man hittar var?`


TMG ska ge nog av båda dessa vid normal dosering. Men som sagt: Vad är det för växter som blir krulliga?
Svärdsplantorna och Hygrophila corymbosa "Siamensis"
Siamesisk Hygrophila
Ni råkar inte ha en avhärdare i ert hus?

Tillbaka till kategorin












Annons