växter medföra sjukdomar?

#1 - 2 augusti 2004 17:18
Jag har precis varit och handlat två stycken flytväxter. Innan jag stoppar ned dom hos min fisk undrar jag om det är riskfritt.

Kvinnan i affären berättade att de köpt in växterna från en man som haft dom i sitt akvarium där de frodades enormt. <b>1.</b> Eftersom dessa växter har funnits i ett akvarium bland andra fiskar så undrar jag om de kan föra med sig smitta?

<b>2.</b> Ska jag skölja växterna med något eller hur ska jag göra? Just nu sitter dom i en skål med vatten och inväntar bättre tider.

Tacksam för snabbt svar! :)
#2 - 2 augusti 2004 17:51
Hej Vega!
Mitt svar på din fråga är att det borde inte vara några som helst problem. Har du dessutom haft dem i en skål så är de absolut smittfria!(menar renade, växter bär i regel bara med sig eventuélla snigelägg) Sätt du ner dem hos dina fiskar så de får lite näring! Lycka till och må det frodas i ditt kar!!
#3 - 2 augusti 2004 18:04
Härligt! Tack för ditt svar! Nu blir det superfint hos firren! :)











Annons