Hej!
Jag har också ungefär samma funderingar som ShadowDawn, skillnaden är att jag redan har tre stycken. Min fråga/påstående är följande, det måste väl finnas undervattenväxter som tål betning (som vanligt gräs på en gräsmatta el. dyligt).
Min erfarenhet om dessa fiskar (om än liten) är att de verkar inte äta något under dagen (har suttit i timtal och studerat de små gynnarna), varken på växter eller olika foder. Det enda jag fått Skivtetrorna att verkligen gå igång på mitt på dagen är vanlig räkrom. De var de enda som sög i sig klasvis med rommen.
När man tänder akvariet på morgonen så visst kan man se spår på en del av växterna (speciellt de tunnbladiga). Läste på en del på nätet och såg att det är en skygg fisk så det kanske är därför de käkar då akvariet är lugnt. Hittade även en del information som föreslog vanlig grönsallad som foder. Jag testade att trycka ned en blompinne under natten med salladsblad på (som ett grillspett). Imorse var det helt klart ätet på, det hindrar naturligtvis inte de andra växterna från att bli antingen förrätt efterrätt eller varmrätt, men lite skonsammare måste det ju bli.
Samtidigt så kan ju inte fiskarna proppa i sig hur mycket som helst, det måste finnas en naturlig balans mellan växter och fiskar i akvariet, speciellt om det är växter som tål betning?
Jag hoppas att ni förstår ungefär vad jag menar, och att alla ni växt/fisk experter har några tips att ge, för de här fiskarna tycker jag är jätteroliga.