Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Växterna växer snabbt/stort.

Arkiverad tråd – read-only.

Mina snabbväxande växter med sina normalt små blad får blad som breder ut sig väldigt mycket. Och vissa andra av mina snabbväxande växter som jag haft innan har fått väldigt stort mellanrum mellan bladverken(?). Det är som att de vill ha mer ljus. Är det normalt eller har jag för mycket/lite ljus? Har 0,4w/L och överdoserar kanske PMDD lite ojämnt.

I mitt ena lysrör kan man ana att det blinkar lite om man tittar rakt in i det, har varit så en längre tid, är det normalt eller helt galet?
vad är det för växter?
jag har hornsärv som växer så det knakar.. och ju mer dom växer destå glesare blir dom.. samma sak med vattenpesten..
har fått för mig att alla snabbväxande växter blir glesa när dom blir stora..

mu vet jag egentligen ingenting om växter så lita inte för mycket på mig ;)
vad är det för lysrör och när blev dom utbytta sist?
SunGlo och... hmm.... AquaGlo tror jag! AquaGlo som blinkar/flimrar lite i ljuset.

Vad växterna heter vet jag inte just nu, har sparat alla dedär pinnarna någonstans men de vill inte hittas tyvärr :P
Det kanske är så att de blir glesa helt naturligt!
hur gammla är lysrören då? När byttes dom ut sist?
jag har hornsärv som växer så det knakar.. och ju mer dom växer destå glesare blir dom..

Samma sak med mina, växer flera centimerter om dagen. Jag skulle just fråga om detta! Min hornsärv blir inte bara väldigt gles utan diametern på "bladkransarna" har minskat med typ hälften jämfört med när jag köpte dem. Jag har två 90 cm aquarelle som bara är några månader gamla till 220 liter.

De beter sig som frösticklingar som står för varmt i för lite ljus....

Hur gör jag för att få tätare och knubbigare Hornsärv?
Glenn skrev:
hur gammla är lysrören då? När byttes dom ut sist?


Vet inte tyvärr... de kan väl vara rätt gamla, 1 år kanske.

Hornsärv är också en av de växter jag haft som uppfört sig så!
"Varmare" rör brukar få växter att sträcka på sig, som t ex SunGlo och GroLux. Testa att byt ut dom mot Aquarelle/Aquastar/PowerGlo/Triton.

Vissa växter är dock notoriska med att bilda långa avstånd mellan bladparen (långa internodes på svengelska), t ex Limnophila sessiliflora. Den växer snyggast under väldigt dåligt med ljus och näringsfattigt. Kanske även hornsärv nu när du säge det. Bra lowtechväxter.
defdac skrev:
Vissa växter är dock notoriska med att bilda långa avstånd mellan bladparen, t ex Limnophila sessiliflora. Den växer snyggast under väldigt dåligt med ljus och näringsfattigt. Kanske även hornsärv nu när du säge det.

He he :D min hornsärv har det för bra helt enkelt...
Skall testa att byta till Aquarelle så får vi se då! :)

Tillbaka till kategorin












Annons