Viktigt med elektricitet

#1 - 22 februari 2003 15:19
Jag har idag blivit utan el i just min (så felet är inte hos några andra i huset) lägenhet. Felet ligger i en fas från källaren. Nu upptäcker man hur sårbart det är med akvarium. Allt bygger ju på att elektricitet finns. Ingen hyresvärd finns att ringa på en helg och 'jouren' har inga nycklar till elcentralen *suck*.
Då tog jag tag i saken och byglade över den trasiga fasen i mitt proppskåp med en fungerande så att elen finns till akvarium, vardagsrum och sovrum, men i övrigt är det svart.
Nu undrar jag bara hur länge fiskar skulle kunna klara sig utan filtering och dylikt. Tänk om detta hade hänt om jag inte var hemma en helg. Då skulle det väl vara ganska rökt?
///Stefan

Hi! I'm a computer virus. Please copy me into your .signature-file to help me spread.
#2 - 22 februari 2003 15:33
Det är nog inte så troligt att det kan hända om man inte är hemma. Enligt min erfarenhet brukar propar bara gå när man sätter på en elektrisk apparat el dyligt. Så är ingen hemma så kan det nog inte bli någon överbelastning. Och om det händer i hela huset så tar ju någon annan hand om det. Så det behöver du nog inte oroa dig över.

/Ingrid
#3 - 22 februari 2003 15:53
dte tar ganska lång tid för ett större akvarium att kylas ner och dom flesta fiskar tål en temp kring 20 grader ett tag.
vad som är faran är väl om filtermassan hinner dö och sedan startar pumpen utan att man hinner upptäcka det och då kan allt i akvariet dö.
-en dyr lösning på problemet är att köpa ett 220 volts batteri som finns till datasystem och som kopplas mellan väggen och dina akvarieprylar.
det kan akvariet gå ganska länge på.

http://hem.passagen.se/turbonito/

Simma Lungt!











Annons