Jag har ett 300 liters som skulle bli asien. Ett år senare har jag följande:
5 st blå gurami
4 st guld gurami
14 st glödbandstetror (vara 4 st är minst 5 år gamla)
3 st siamesiska algätare
1 st kinesisk gul algätare
ett gäng rosa och vita äppelsnäckor
Jag var länge inne på att ha rasboror av nåt slag när glödbandstetrorna skulle bli gamla och dö. Men gav till slut upp och köpte flera glödbandare i stället. Jag är mycket svag för dom, vackra och mkt friska till motsats från sina populärare släktingar.
Den kinesiska gula algätaren är också "gammal", är nog 7 år nu. Dom blir ca 10 år.
Jag började med dvärgguramis i mitt gamla kar på 100 liter. Dom är otroligt vackra och pigga, men mina var inte sunda och levde inte länge.
Det var ingen som helst tvekan om att jag skulle ha guramis i mitt stora kar. Jag ÄLSKAR deras utseende och uttrycksfulla sätt!
Jag har ett dämpad flöde på mitt innerfilter, flytväxter (frogbit) och ganska mycket växter i övrigt (javaormbunke, vallisneria tiger, svärdsplanta) och några låga växter. Med stor öppen plats att simma på centralt i karet. Du kan se direkt när guramisarna trivs, när dom svävar lugnt omkring under ytväxterna och tar på varandra med sina spröt.
Lycka till!