Vilka fiskar ska jag välja?

#1 - 11 februari 2014 12:20
Hej.
Har tagit upp ett gammalt akvarieintresse. Nu skulle jag behöva ha lite förslag på lite fiskar till mitt akvarier.

Lite fakta: 250 liter är karet på och har svart finkornig sand.
Har idag 2 Ancistrus malar, 10 Neonteror och 5 Svärdbärare.
Växterna som idag finns är Vallisneria, Cabomba, Anubia och Vattenspikblad.
Har även en rot i karet.

Jag hade tänkt att köpa till 10 Neontetror, några Guppy och kanske någon algätare till.

Tänker jag rätt eller har ni några förslag på några roliga fiskar?
Eller någon växt som ni tycker saknas?
#2 - 11 februari 2014 12:54
Några mindre syd/centralamerikanska ciklider kanske? Apistogramma, nyckelhålsciklid, kanske blåciklid?
#3 - 11 februari 2014 14:30
Jag säger skippa guppysarna och skaffa corydoras (finns jättemånga fina sorter) samt odessabarber!
#4 - 11 februari 2014 15:24
Jag säger detsamma . Skippa guppysarna. Du blir bara så less på alla deras yngel efter en tid.. [:o]
#5 - 11 februari 2014 18:03
Ok. Tror barnen skulle tycka det vore kul med yngel. Men man blir kanske less på dom i längden.
#6 - 11 februari 2014 19:53
Skrolle skrev:
Ok. Tror barnen skulle tycka det vore kul med yngel. Men man blir kanske less på dom i längden.

Det blir ju yngel av svärdbärarna också :)
#7 - 11 februari 2014 20:48
Kvarnvik skrev:
Det blir ju yngel av svärdbärarna också :)


Tack för alla svaren.
Jo, det klart svärdbärarna ynglar ju av sig. Funderar lite på Zebrafisk. Vad tror ni om dom?
Vilken algätare/städfisk tycker ni är bäst? Har idag 2 Ancistrus malar.
#8 - 11 februari 2014 20:51
Amano, ancistrus o ottosar. Siamesisk algätare är bra oxå men blir rätt stora. (15 cm ungefär)
#9 - 12 februari 2014 08:44
Amanos är kanonduktiga algätare. Men det kan ta ett bra tag innan de blir synliga i karet. Hos mig tog det upp till ett par månader efter att jag köpt dom. Men de är härliga att se på sedan när de smyger sig fram och pillrar i sig av mat och alger.
Ancistrus har du ju redan.
Siamesisk algätare är också duktiga på alger. Och de växer ju på sig så pass sakta så det kan man visst satsa på om man vill kan jag tycka. Och du har ju 250 liter så då ska det gå bra. De kan bli lite bråkiga men det är enbart dom sins emellan.

Zebrafiskar (Danios) är pigga och livliga. Vissa tycker att de kan vara lite FÖR livliga. De är lätt överallt i karet.
#10 - 12 februari 2014 09:18
Istället för bruna ancistrus kan du få lite mer färg genom att ha röda ancistrus. Corydoras piggar alltid upp på botten tillsammans med en grupp snygga L-malar som peckoltia compta L-134 eller den malen du anser är vacker. Finns mängder av fina malar om man vågar tänka att malar inte endast är bruna ancistrus.
#11 - 12 februari 2014 10:19
Tack för alla bra förslag!!!!

Amanos låter ju spännande att ha tillsammans med fiskarna. Blir nog att jag köper några (6st) Amanosräkor.











Annons