När du tog upp den firren ansjo... Har förstått att det finns lite olika färgvariationer inom arten beroende på fångstplats. Vad har dina för färg och genom vilken grossist har du fått tag på den?
Dirty för OT.
Intressanta fiskar för ett mindre kar jag kan tipsa om är dvärgkulfisk och någon inom badis-komplexet. De har båda sina speciella sätt och funkar fint i små kar så länge de är rätt inredda.
Jag har den blå varianten, jäkligt snygga men grymt svåra att ofta...miina köpte jag i Tyskland för ett år sedan, och jag planerar att försöka hitta den röda varanten under nästa Tysklandsresa i januari.
Jag vet att grossisten Imazo har haft den gröna varianten hemma tidigare, som är lite billigare men lika snygg den:).